بیش از صد دانش آموز دختر در غرب افغانستان 'مسموم شدند'

Image caption بیش از صد دانش آموز دختر امروز در هرات 'مسموم' شدند

در دو هفته گذشته بیش از پنجصد دانش آموز دختر در چندین مکتب/مدرسه در ولایت هرات مسموم شده اند.

استنشاق نوعی گاز عامل این مسمومیت ها خوانده می‌شود اما سرنخ این حوادث هنوز ناپیداست.

در پنجمین رویداد از این مسمومیت‌ها در دو هفته گذشته، امروز بیش از صد دانش آموز دختر مسموم شدند.

محمد قاضی زاده خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات می‌گوید که شفاخانه هرات امروز به شدت مزدحم است. علاوه بر اتاق های بستردار، صحن شفاخانه هم بستر دختران مسموم شده و دانش آموزان و استادان شان سِرُم در دست به دیوارها تکیه کردند.

سیما دانش آموز کلاس سوم می‌گوید: "بوی شد. ما را از کلاس‌ها بیرون کردند. بعضی ها از حال رفتند. همه سرچرخ شده بودند. بعضی ها هم استفراغ کردند."

در گزارشی که از بخش تحقیقات جنایی به شفاخانه رسیده، گفته شده که احتمالا نوعی کپسول یا تابلت/قرص که در معرض آفتاب تبخیر می‌شود، عامل انتشار گاز مسموم کننده بوده است. هر چند نتیجه نهایی تحقیقات هنوز مشخص نشده است.

محمد رفیق شیرزی، مسئول مطبوعاتی شفاخانه هرات، اختلاف‌های درونی در اداره معارف/آموزش و پرورش هرات را عامل احتمالی این حوادث می‌داند.

او گفت: "مشخصا انگیزه را نمی‌دانیم اما احساس می‌کنیم که یک سلسله مشکلات بین خودشان در سطح اداره معارف باشد که می‌خواهند روند کاری را سبوتاژ کنند. تهدید خاص به صحت/سلامت مردم یا دسیسه بیرونی و در سطح ولایت نیست، چون ما هیچ واقعه جدی نداشتیم. صرف هدف ایجاد تشنج است و هیچ تهدید امنیتی نیست."

عبدالرزاق احمدی، به تازگی به عنوان رئیس معارف هرات گماشته شده و از نخستین روزهای کاری اش با چالش مسمویت دانش آموزان رو به رو شده است.

او می‌گوید: "واضح است که دشمنان معارف و توسعه و پیشرفت افغانستان خاصتا هرات، وقتی رشد سریع را اینجا می‌بینند، برایشان قابل تحمل نیست."

علت و انگیزه این مسمومیت‌ها هرچه باشد، نگرانی‌های زیادی بین مردم خلق کرده است.

این روزها از طریق شبکه‌های اجتماعی فشارها بر مسئولان محلی هرات بیشتر شده و مردم انتظار دارند انگیزه‌های این رویدادها مشخص و عاملان آن بازداشت و مجازات شوند.

Image caption دلیل اصلی مسمومیت دانش آموزان در هرات مشخص نیست