روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۶ سنبله

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی سه روز پیش با اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی ملاقات کرد

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور، با هفت ماده از یازده ماده پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی موافقت کرده است.

روزنامه‌های ۱۶ سنبله/ شهریور کابل در سرمقاله‌های امروز خود به تصمیم حکومت در مورد طرح پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی افغانستان پرداخته اند.

"کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به دنبال نخود سیاه"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز وزیران، رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی، اعضای کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را دنبال "نخود سیاه" فرستادند.

۸‌صبح نوشته گزارش شده که رئیس‌جمهوری به اعضای کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی دستور داده تا راه‌های تطبیق طرح اصلاح نظام انتخاباتی را جستجو کنند.

۸صبح افزوده که "کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی بر مبنای فرمانی که رئیس‌جمهوری صادر کرده، صلاحیت اجرایی ندارد. حالا این کمیسیون چگونه می‌تواند «راه‌های تطبیق» طرح اصلاح نظام انتخاباتی را جستجو کند."

۸‌صبح می‌نویسد که باید هر چه زودتر سرنوشت کمیسیون انتخابات معلوم شود و انتخابات پارلمانی راه اندازی شود تا لویه جرگه برای تعدیل قانون اساسی برگزار شود و از این طریق پایه حقوقی حکومت وحدت ملی محکم شود.

۸‌صبح افزوده که "حکومت وحدت ملی بر مبنای یک توافق سیاسی به میان آمده، اگر یکی از جناح‌های تشکیل‌دهنده آن از حکومت خارج شود، یا دوام کارش مبنای حقوقی و سیاسی محکم نداشته باشد، بحران عمیق سیاسی به‌وجود می‌آید."

روزنامه وحدت نیز قبول تنها هفت ماده از بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را از سوی رئیس جمهوری یکی برخورد سلیقه ای می‌خواند.

وحدت نوشته که پیش از این شورای وزیران تمام مواد این بسته را تایید کرده بود و بسیاری از آگاهان تمام این مواد را برای اصلاح نظام انتخاباتی این کشور حیاتی دانسته بودند.

نویسنده سرمقاله روزنامه وحدت تاکید می‌کند که دولت باید متوجه زمان باشد زیرا با گذشت هر روز فرصت برای اصلاح نظام انتخاباتی از دست می رود.

اما روزنامه ۲۴ نوشته که دولت باید پیش از تایید یا رد این بسته پیشنهادی، باید با نهادهای مدنی، کارشناسان و نهادهای مستقل انتخاباتی مشورت می‌کرد.

۲۴ افزوده تجربه نشان داده که روندهای ملی اینچنینی، همیشه با بعضی مخالفت ها رو به رو می‌شود بنابراین باید ملاحضات موجود در طرح با مشورت رفع می‌شد تا عملی شدن آن در صورت مخالفت ها، به زمان نامعلوم به تعویق نیافتد.

انتخابات و چالش‌ها

روزنامه افغانستان می‌نویسد که برگزاری انتخابات در افغانستان در دوره‌های گذشته پیوسته جنجالی بوده و با اتهامات گسترده تقلب و تخطی همراه بوده است.

افغانستان نوشته به همین دلیل آوردن اصلاحات در قانون و نهادهای انتخاباتی ضروری پنداشته شد و کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نیز بر اساس همین ضرورت تشکیل شده است.

افغانستان افزوده که برگزاری انتخابات در افغانستان همیشه با چالش‌های زیادی رو به رو بوده و باید برای رفع این چالش ها کار کرد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان از ناامنی، نواقص قانون انتخابات، ترکیب کمیسیون‌های انتخاباتی، اختلافات درونی در حکومت و بعضی پیشنهادات کمیسیون اصلاح انتخاباتی به عنوان این چالش ها یاد کرده است.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که با وجود پیشرفت‌ها در زمینه اصلاح نظام انتخاباتی هنوز عملی سازی این کار با چالش‌ها و دشواری‌های زیادی مواجه می‌باشد.

اطلاعات روز افزوده که در قدم نخست، رئیس جمهوری بخشی از بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را پذیرفته و موارد دیگر در این پیشنهاد هنوز بی سرنوشت باقی مانده‌اند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، مواردی که از سوی رئیس جمهوری پذیرفته شده بیشتر جنبه فرعی دارند و مسائل اصلی در نظام انتخاباتی هنوز دست نخورده باقی مانده است.