آغاز برنامه حکومت‌داری الکترونیک در افغانستان

Image caption رشد مخابرات در چهارده سال گذشته در افغانستان قابل قبول بوده است

دولت افغانستان برنامه حکومت‌داری الکترونیک را در این کشور آغاز کرد و مقامات کابل اعلام کردند که هدف از این کار ایجاد شفافیت، مبارزه با فساد اداری و عرضه خدمات بهتر در مدت زمان کمتر به شهروندان این کشور است.

احمدضیا مسعود، نماینده ویژه رئیس جمهوری افغانستان در 'امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب' در مراسم آغاز این برنامه گفت که اداره‌های افغانستان اکنون به یک مشکل جدی مبدل شده و دلیل آن وجود فساد اداری و نیز نظام کهنه و سنتی اداره‌های دولتی است.

او گفت که سطح مشروعیت حکومت‌ها در افغانستان به میزان فساد موجود در اداره‌های دولتی بستگی داشته و فساد تاکنون مشکلات زیادی را برای توسعه اقتصادی این کشور بوجود آورده که به دلیل کهنه بودن نظام اداری در افغانستان روند رسیدگی به امور طولانی و روند پیشرفت نیز در این کشور کُند است.

آقای مسعود تنها راه بیرون رفت از این مشکل را به کارگیری حکومت الکترونیک دانست و گفت که کوتاه سازی روند کاری و شفافیت از این طریق ممکن خواهد شد.

عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و فن‌آوری معلوماتی افغانستان نیز در این مراسم گفت که این وزارت در زمینه حکومت الکترونیک طرح‌های لازم را تهیه کرده و در آینده نزدیک کشور شاهد یک تحول عظیم در عرصه حکومت‌داری خواهد بود.

او جایگاه افغانستان را در زمینه مخابرات قابل قبول توصیف کرد و گفت که افغانستان نتوانست است از این ظرفیت‌ها تاکنون استفاده لازم را ببرد.

آقای وحیدی گفت که دولت تلاش می‌کند با ایجاد شیوه حکومت‌داری باز، روند نظارت مردم بر فعالیت دولت را فراهم کند. از طرف دیگر باید امنیت لازم را نیز در نظام اطلاعاتی خود ایجاد کند.

او گفت که متاسفانه استفاده ناهماهنگ از این فن‌آوری در اداره‌های دولتی افغانستان باعث ایجاد مشکلاتی نیز شده که وزارت مخابرات در نظر دارد چارچوب مشخصی را برای استفاده یکدست از این فن‌آوری معرفی کند.

براساس اعلام وزارت مخابرات افغانستان بخش‌های عمده حکومت‌داری الکترونیک شامل توزیع شناسنامه الکترونیک، ایجاد مرکز معلومات دولتی، ایجاد شبکه‌های خدماتی داخلی، مرکز ثبت خودکار همانند؛ ثبت اسناد زمین، شناسنامه، گذرنامه و سایر مدارک است. ایجاد دهکده‌های الکترونیک، تدوین فورم‌های دولتی و افزایش سطح دانش فنی الکترونیک مردم در کشور نیز بخش دیگر آن است.