فعالان مدنی بامیان: عاملان قتل مسافران سرپلی را مجازات کنید

Image caption معترضان صحنه‌هایی از ربودن، تیرباران و سربریدن مسافران توسط گروه‌های مسلح را بازسازی کردند

ده‌ها نفر از فعالان مدنی و شهروندان ولایت بامیان در مرکز افغانستان در اعتراض به قتل ۱۳ غیرنظامی در ولایت شمالی سرپل نمایش خیابانی برگزار کردند.

این نمایش اعتراضی در مرکز ولایت بامیان برگزار شد و در آن صحنه‌هایی از ربودن، تیرباران و سربریدن مسافران توسط گروه‌های مسلح بازسازی شد.

حسین‌داد احمدی، از فعالان مدنی بامیان به بی‌بی‌سی گفت که این غیرنظامی‌ها از قوم هزاره بودند و توسط افراد مسلح ناشناس در منطقه زارع تیرباران شدند.

او افزود که پیش از این هم طالبان و دیگر گروه‌های مسلح در مناطق مختلف کشور از جمله زابل، غزنی و غور مسافران هزاره را ربوده یا به قتل رسانده‌اند.

این فعال مدنی گفت که مسئولان دولتی نسبت به این رویدادها "غیرمسئولانه" برخورد می‌کنند و به همین دلیل معترضان بامیانی پلاکاردی را حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود: "ما گوش شنوا نیافتیم."

آقای احمدی گفت که اگر حکومت با آدم‌ربایی، قتل و سربریدن مسافران در راه‌ها با قاطعیت برخورد کند، حتما راه حلی پیدا می‌شود.

او گفت که فعالان و شهروندان بامیانی که امروز در این اقدام اعتراضی شرکت کردند، خواستار بازداشت و مجازات عاملان قتل این افراد و سایر رویدادهای مشابه شدند.

فعالان مدنی بامیان پیش از این نیز بارها در اعتراض به کشتار غیرنظامیان اقدام به راهیمایی و برگزاری نمایش‌های نمادین کرده‌اند.