یک نوجوان افغان امسال در نشست عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند

حق نشر عکس AFGsavethechildren
Image caption سمیر از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته وضعیت کودکان افغان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد

دفتر نمایندگی سازمان نجات کودکان (Save the Children) در افغانستان اعلام کرده که امسال یک نوجوان افغان به نمایندگی از کودکان و نوجوانان افغان، در نشست عمومی سازمان ملل شرکت خواهد کرد.

نام این نوجوان سمیر است و گفته شده که از میان ۱۰۰ نوجوان افغان انتخاب شده است.

دفتر سازمان نجات کودکان در افغانستان، در خبرنامه کوتاهی که روز یکشنبه ۲۲ سنبله (شهریور) به زبان انگلیسی بر روی صفحه رسمی خود در فیسبوک منتشر کرده، گفته است: "سمیر در دو ماه گذشته به ولایت‌های مختلف افغانستان سفر کرده و در دیدار با کودکان و نوجوانان این ولایات، از آرزوها و رویاهای آنها آگاه شده است."

این دفتر همچنین گفته که سمیر هفته گذشته با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و رولا غنی، بانوی اول افغانستان دیدار کرده و از آقای غنی خواسته در اجلاس پیش روی سازمان ملل متحد، بحث در مورد وضعیت کودکان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

زبیده اکبر، سخنگوی دفتر نجات کودکان در افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که قرار است سمیر در روزهای آینده با حضور در رسانه‌های محلی افغانستان در مورد پیامی که به نمایندگی از کودکان و نوجوانان افغان به نشست عمومی سازمان ملل خواهد برد، صحبت کند.

کودکان افغان با مشکلات متعددی روبرو هستند و دولت این کشور و نهادهای بین‌المللی بارها نسبت به وضعیت کودکان افغان ابراز نگرانی کرده‌اند.

امسال همزمان با روز جهانی کودک، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که مشکلاتی که کودکان افغان با آن روبرو هستند، برای او غیر قابل تحمل است.

استفاده از کودکان در کارهای شاقه، محرومیت از تحصیل، اعتیاد، خشونت‌های مسلحانه و خشونت‌های خانوادگی از عمده‌ترین مشکلات کودکان و نوجوانان در افغانستان عنوان شده است.