روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۲ سنبله

توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، بیکاری و حاشیه‌های سالگرد ترور احمدشاه مسعود فرمانده پیشین جهادی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۲ سنبله/شهریور کابل است.

توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز پارلمان افغانستان اعلام کرد که بحث شناسنامه‌های الکترونیک دیگر به پایان رسیده و هر نوع بحث در این باره بی‌فایده است.

۸‌صبح نوشته که پارلمان با این موضعش به مصوبه خودش حرمت گذاشت، زیرا پارلمان قانون ثبت احوال نفوس را تصویب کرده است.

۸‌صبح به توشیح این قانون از سوی رئیس جمهوری اشاره کرده و افزوده که رئیس‌جمهور غنی هم باید به قانونی که خودش امضا کرده و به فیصله‌های نهاد‌هایی چون شورای وزیران احترام بگذارد و فرمان توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را صادر کند.

۸‌صبح می‌نویسد که بدون توزیع شناسنامه‌های الکترونیک، نه انتخابات سالم پارلمانی برگزار می‌شود و نه بانک اطلاعاتی جامع و با اعتبار از شهروندان افغانستان ساخته می‌شود.

روزنامه وحدت نیز می‌نویسد که رئیس مجلس نمایندگان گفته که حکومت مکلف به توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی است و هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد.

وحدت نوشته که تعلل در کار توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی عواقب بدی به دنبال دارد.

نویسنده سرمقاله روزنامه وحدت به قطع کمک‌های خارجی به این روند و انتخابات آینده و دامن زدن به تفرقه بین اقوام افغانستان به عنوان عواقب این کار اشاره کرده است.

بیکاری جوانان افغان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که در کنار مشکلات افزایش ناامنی، بیکاری معضلی است که خصوصا با خروج نیروهای خارجی از افغانستان شدت بیشتری یافته است.

افغانستان به مشکلات عملی شدن سیاست اقتصاد بازار در افغانستان و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور اشاره کرده و نوشته که با خروج نیروهای خارجی و کاهش کمک های خارجی نیز بخش اعظم کسانی که در انجوها و موسسات بین‌المللی کار می‌کردند به گروه عظیم بیکاران پیوستند.

افغانستان می‌نویسد که وضعیت موجود سبب شده که اعتراضات مدنی در کشور بیشتر شود و شمار زیادی از جوانان دست به مهاجرت بزنند.

افغانستان افزوده که "دولت وحدت ملی باید به این خطرات توجه جدی کند و برای بیرون رفت از آن نیز برنامه‌های عملی داشته باشد، هر چند که این انتظار از دولت چندان قابل برآورده شدن نیست."

حاشیه‌های سالگرد ترور احمد شاه مسعود

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که عبدرب رسول سیاف، در مراسم تجلیل از هفته شهید و سالروز ترور احمدشاه مسعود، حرف‌های مهمی به زبان آورد.

اطلاعات روز نوشته که او با انتقاد از عملکرد طالبان یک بار دیگر آن‌ها را مزدور خواند و افغانستان را «تخته‌ خیز» برای تحولات امنیتی در منطقه و جهان عنوان کرد.

اطلاعات روز می‌نویسد که تفسیر غالب از حرف‌های آقای سیاف، افزایش ناامیدی از کارآمدی و دوام حکومت وحدت ملی است همانطور که نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد اکثریت مردم از کارکرد حکومت وحدت ملی ناراض‌اند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که سخنرانان گردهمایی چهارشنبه گذشته در مجموع، گروه طالبان و استخبارات منطقه را از اصلی‌ترین دشمنان افغانستان دانستند که تنها در پی غصب قدرت سیاسی نیستند، بل تلاش می‌کنند که افغانستان را از وجود نخبگان و شخصیت‌های تأثیرگذار سیاسی خالی کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، این روند با ترور احمد شاه مسعود آغاز و با قتل شمار دیگر از شخصیت‌ها در این کشور ادامه یافته است.