با حمله مهاجمان انتحاری، صدها زندانی از زندان غزنی فرار کردند

Image caption در این زندان ۴۵۲ زندانی نگهداری می‌شدند که در حال حاضر ۸۱ نفر آن‌ها باقی مانده‌اند

مقام‌های ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که در پی حمله گروهی مهاجمان انتحاری از اعضای گروه طالبان به زندان این ولایت، دست کم ۳۵۲ زندانی فرار کرده‌اند.

محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به بی‌بی‌سی گفت که ابتدا یکی از مهاجمان یک خودوری بمبگذاری شده را در ورودی زندان منفجر کرد و بعد هفت مهاجم دیگر وارد آن شدند و درهای اتاق‌های زندان را گشودند.

آقای احمدی گفت که در این زندان ۴۵۲ زندانی نگهداری می‌شدند که در حال حاضر ۸۱ نفر آن‌ها باقی مانده‌اند. به گفته او، بیشتر زندانیان اعضای گروه طالبان و شماری از آنها تبهکاران و قاچاقچیان مواد مخدر بودند.

او افزود که این حمله پس از آن سازماندهی و اجرا شده که تصمیم گرفته شد شماری از زندانیان از غزنی به کابل منتقل شوند، اما زندانیان طالبان با این تصمیم موافق نبودند.

معاون والی غزنی گفت که غیر از مهاجمانی که به زندان حمله کردند، افراد دیگری از گروه طالبان نیز در باغ‌ها و راه‌های منتهی به زندان کمین گرفته بودند و به سوی ماموران امنیتی تیراندازی می‌کردند.

Image caption این حمله پس از آن سازماندهی و اجرا شده که تصمیم گرفته شد شماری از زندانیان از غزنی به کابل منتقل شوند

وزارت داخله در اعلامیه ای حمله به زندان غزنی را "حمله تروریستی" خوانده و نوشته که ۱۴۸ نفر از زندانیانی که گریخته اند به ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی متهم بودند و ۲۰۷ نفر دیگر جرایم جنایی داشتند.

به گفته معاون والی غزنی، مهاجمانی که وارد زندان شدند، لباس‌های شبیه یونیفورم نظامی به تن داشتند.

معاون والی غزنی گفته که در این حمله چهار مامور امنیتی کشته و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند.

زندان غزنی در سه کیلومتری شهر غزنی موقعیت دارد و تحت تدابیر شدید امنیتی محافظت می‌شود.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و در اعلامیه‌ای گفته که در این عملیات ۱۰ عضو این گروه شرکت داشتند و توانستند ۴۰۰ زندانی را آزاد کنند.

وزارت داخله در اعلامیه خود نوشته که به دنبال این رویداد، این وزارت هیئتی را برای بررسی موضوع به غزنی فرستاده تا این رویداد را "به گونه جدی" بررسی کند.

در روز ۵ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۰ نیز طالبان با حفر تونلی به سوی زندان قندهار در جنوب افغانستان زمینه فرار ۴۷۵ زندانی را فراهم کردند که باعث شرمساری مقامهای امنیتی شد.