روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۴ سنبله

Image caption در زندان غزنی ۴۵۲ زندانی نگهداری می‌شدند که در حال حاضر ۸۱ نفر آن‌ها باقی مانده‌اند

مقام‌های ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که روز گذشته در پی حمله گروهی مهاجمان انتحاری از اعضای گروه طالبان به زندان این ولایت، دست کم ۳۵۲ زندانی فرار کرده‌اند.

روزنامه‌های ۲۴ سنبله/شهریور کابل امروز در سرمقاله‌های خود به فرار زندانیان زندان غزنی در جنوب افغانستان پرداخته اند.

"رسوایی دیگر"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز بار دیگر رسوایی بزرگی برای مجموع حکومت رقم خورد و طالبان موفق شدند ۳۵۵ زندانی را فراری دهند.

۸‌صبح نوشته با آن‌که پلیس و مقام‌های ولایت غزنی اطلاع داشتند که طالبان قصد حمله دارند و می‌خواهند زندانیان را فراری دهند، اما به‌نظر می‌رسد که مقام‌های امنیتی آن ولایت برای حراست از زندان طرحی نداشتند.

۸‌صبح افزوده که مقام‌های امنیتی غزنی با سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی، اجازه دادند که طالب‌های زندانی فرار کنند؛ زندانیانی که نیروهای امنیتی برای بازداشت‌شان، قربانی داده بودند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، فرمانده پلیس غزنی و هم‌چنان فرمانده زندان آن ولایت باید شرافتمندانه از سمت‌های‌شان کنار بروند و اگر کنار نمی‌روند باید رئیس‌جمهوری و وزیر داخله آنان را سبکدوش کنند.

روزنامه عدالت و توسعه نیز می‌نویسد که حمله بر زندان غزنی نیاز به برنامه ریزی دقیقی داشته که بدون همکاری شماری از داخل زندان ممکن نبوده است.

عدالت و توسعه به نفوذ طالبان در نیروهای امنیتی اشاره کرده و نوشته که حکومت باید در این زمینه اقدامات جدی انجام دهد و اشخاص نفوذی را شناسایی و مجازات کند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که حمله گروهی مهاجمان انتحاری به زندان ولایت غزنی، مایه شرم و خجلت مقامات اداری و امنیتی این ولایت است.

افغانستان به سابقه تاریخی ولایت غزنی اشاره کرده و می‌نویسد که غزنی اکنون میدان تاخت و تاز گروه های افراطی طالبان، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و حزب اسلامی حکمتیار است.

برکناری مقامات امنیتی غزنی

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که حمله بر زندان مرکزی غزنی پس از آن صورت می‌گیرد که مسئولان حکومت وحدت ملی به تازگی والی این ولایت را معرفی کردند و چندی قبل وزیر داخله/کشور از فرمانده پلیس این ولایت نیز تقدیر کرد.

اطلاعات روز نوشته که تمامی نهادهای امنیتی در این ولایت اکثریت اوقات منتظر پاسخ دادن به حمله‌ مخالفان بوده و مواردی کمی است که مقامات امنیتی این ولایت ابتکار حمله و نابودی طالبان در این ولایت را طرح ریزی و اجرا کرده باشند.

اطلاعات روز افزوده که حکومت حالا مسئولیت دارد که عملیات تعقیب فراریان را شدت بخشد و در کنارش در زمان مناسب تمامی مسئولان امنیتی این ولایت را به دلیل بی کفایتی و سهل انگاری از وظیفه سبک‌دوش و در پرتو قانون محاکمه کند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌پرسد "چگونه ممکن است در شهر جنگ و درگیری باشد و راه‌ها همه زیر کنترل نیروهای امنیتی باشند و این همه جانی و قاتل، دزد و آدمکش، وطن ‌فروش و تروریست و... از میان این همه آدم‌های پاسبان غایب شوند؟"

آرمان ملی نوشته در این جاست که ضعف مدیریت در فرماندهی نیروهای پلیس و امنیت ملی آن ولایت برجسته‌تر می‌نماید و نشان می‌دهد که حتی در این زمینه کسانی از درون این نیروها در تبانی با طالبان آنان را برای موفقیت یاری رسانیده اند.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است که باید مسئولان نهادهای امنیتی از جمله وزارت داخله و دفاع ملی از سوی پارلمان این کشور مورد بازجویی قرار بگیرند.

اما روزنامه ماندگار می‌نویسد که تجارب گذشته نشان داده که هیچ‌کس به ظن همکاری و زمینه‌سازی برای فرار زندانیان طالبان، مورد بازخواست قرار نگرفته است.

ماندگار نوشته که "شاید یکی دو سرباز بیچاره به جرم همکاری و یا هم غفلت، محکوم و زندانی شوند؛ اما هرگز آن مقام بلندپایه‌یی که سبب ورود انتحاری به دروازه زندان غزنی و انجام حمله انتحاری شده، افشا نخواهد شد."