گروه طالبان از بیعت خانواده ملا عمر با رهبر جدید این گروه خبر داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گروه طالبان اعلام کرده که اعضای خانواده ملا عمر، رهبر پیشین این گروه، با ملا محمد اختر منصور رهبر جدید، بیعت کرده‌اند.

این گروه در اعلامیه‌ای نوشته ملا عبدالمنان برادر ملا عمر و ملا یعقوب پسر رهبر سابق طالبان دیروز (سه‌شنبه، ۲۴ سنبله/شهریور) بیعت خود را به نمایندگی از خانواده رهبر پیشین طالبان با رهبر تازه در "مجلس پرشکوهی" اعلام کردند.

ملا منصور اوائل ماه اسد/مرداد پس از آن به عنوان رهبر گروه طالبان تعیین شد که خبر مرگ ملا عمر تایید شد. ملا عمر بیش از دو سال پیش درگذشته بود.

Image caption رهبری ملا اختر منصور هنوز هم با چالش‌هایی مواجه است

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، در اعلامیه خود نوشته که برادر و پسر ملا عمر گفته‌اند که دلیل تاخیر بیعت آن‌ها به ملا منصور "مصلحت خاصی بود که در آن نیت خیر نهفته بود".

آقای مجاهد همچنین در گفت‌وگو با هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، گفت که خانواده ملا عمر "سوال‌هایی" هم داشتند که به آن‌ها پاسخ داده شد، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دستیار نزدیک ملا یعقوب گزارش داده که توافق میان پسر ملا عمر و ملا اختر منصور پس از آن بدست آمد که رهبر جدید طالبان ۸ شرط ملا یعقوب را پذیرفت.

به گفته او این شرایط شامل تغییرات در شورای رهبری طالبان است که رئیس آن از خانواده ملا عمر تعیین شود و امور طالبان براساس اجماع پیش برده شود.

این دستیار نزدیک ملا یعقوب به رویترز گفته که ملا منصور همه این شرایط را پذیرفته است.

در اعلامیه طالبان در مورد اختلاف نظر بین رهبران گروه طالبان چیزی ذکر نشده، اما سخنگوی این گروه به بی‌بی‌سی گفت که این رهبران به این دلیل با ملا اختر منصور بیعت نکرده‌اند که خانواده ملا عمر تاکنون بیعت خود را با رهبر تازه اعلام نکرده بودند.

برخی از فرماندهان ناراضی طالبان از جمله منصور دادالله، عبدالمنان نیازی، حسن آخوند، ملا عبدالرزاق و ملا جلیل، در بین فرماندهان طالبان از نفوذ قابل توجهی برخودارند و اخیراً از اختلافات خود با ملا منصور به صورت علنی سخن گفته بودند.

ملا منصور دادالله از نقش سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، در تعیین رهبری گروه طالبان انتقاد کرد و گفت که پاکستان از او هم توقعاتی داشته که مغایر منافع ملی افغانستان بوده و به همین دلیل پاکستان را ترک کرده و حالا در ولایت زابل در جنوب افغانستان مستقر شده است.

پیشتر طیب آغا، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، نیز در اعتراض به رهبری جدید طالبان از پستش کناره‌گیری کرد.

Image caption منصور دادالله از فرماندهان اصلی مخالف اختر منصور همچنان به مخالفت با رهبر جدید طالبان ادامه می‌دهد

این اختلافات میان رهبران گروه طالبان تا حدی پیش رفت که از دست‌کم در دو مورد از درگیری مسلحانه بین طرفداران ملا اختر منصور و مخالفان او در ولایت زابل و هرات خبر داده شد.

در همین حال بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و روابط خارجی نخست وزیر، به سنای این کشور گفته است که کشورش در تلاش است تا روند گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان را که درنتیجه فاش شدن مرگ ملا عمر، به هم خورد، دوباره آغاز کند.

منابعی در پاکستان گفته‌اند که اخیرا مقامات آمریکا و بریتانیا در سفرهایشان به اسلام‌آباد از این کشور خواسته اند تا در آغاز دوباره روند صلح افغانستان کمک کنند.

مطالب مرتبط