هشدار سیاف در سالگرد ترور ربانی: مواظب نفوذی‌های دشمن باشید

Image caption آقای سیاف (چپ) در مراسم چهارمین سالگرد ترور برهان الدین ربانی، از حکومت خواست که "دشمن" را از صف خود دور کند

عبدرب‌الرسول سیاف، از رهبران پیشین جهادی در افغانستان در مورد نفوذ افراد مسلح وابسته به "دشمن"، در حکومت و شهر‌های این کشور هشدار داده است.

آقای سیاف که روز یکشنبه ۲۹ سنبله (شهریور) در مراسم چهارمین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و رئیس سابق شورای عالی صلح این کشور سخن می‌گفت، از دولت خواست که در مورد نفوذ گروه‌های شورشی در درون نظام تصمیم بگیرد.

او افزود: "دشمن در زیر زنخ (چانه) ما قرار دارد. اگر دشمن را در اینجا تصفیه یا حداقل از صف خود دور نکنیم، با خطرهای قوی و جدی مواجه خواهیم شد."

آقای سیاف هشدار داد: "همین حالا تعدادی از جنایتکاران مزدور در داخل شهر [کابل] همین قدر مسلح هستند که فرصت را هر وقت مناسب ببینند، بر ضد ملت و نظام در همین جا قیام می‌کنند."

این اولین بار نیست که آقای سیاف از حضور افراد وابسته به گروه‎های مسلح شورشی در شهر کابل سخن می‌گوید. او چند ماه پیش هم گفته بود که اعلامیه‌های ملا عمر، رهبر پیشین گروه طالبان، در محله وزیر اکبر خان در مرکز شهر کابل نوشته می‌شود.

رهبر حزب دعوت اسلامی که به صراحت لهجه شهرت دارد، در ادامه سخنرانی امروز خود گفت که اگر حکومت می‌خواهد نشانی این افراد را بداند، "من آدرس هم می‌دهم."

آقای سیاف در حالی این هشدار را مطرح می‌کند که پیش از این نیز شماری از فعالان سیاسی و مدنی در افغانستان، از نفوذ "ستون پنجم" در نظام سیاسی این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی ویدئویی که به مراسم امروز فرستاده بود، گفت که باید بر اختلاف‌ها نقطه پایان گذاشته شود و همه برای تامین صلح و آشتی در کشور متحد شوند.

او با اشاره به ترور برهان‎الدین ربانی و چندین چهره سیاسی دیگر در این کشور گفت: "در کشوری که جنگ هر روز عزیزترین کسان ما را می‌گیرد، تامین صلح قیمت بزرگی از ما می‌خواهد."

برهان‌الدین ربانی در ۲۹ سنبله ۱۳۹۰ در خانه‌اش در کابل با انفجار بمبی که یک فرد نفوذی گروه طالبان در دستار خود پنهان کرده بود، کشته شد.

این مرد خود را حامل پیام صلح گروه طالبان معرفی کرده و خواستار ملاقات با برهان‌الدین ربانی که در آن زمان ریاست شورای عالی صلح افغانستان را به عهده داشت، شده بود.