تلاش روحانیون طرفدار طالبان برای حل اختلاف رهبری شورشیان شکست خورد

Image caption بعد از اعلام خبر مرگ ملا عمر، رهبر پیشین طالبان که دو سال پیش درگذشت، ملا اختر منصور رهبر طالبان شد

یک سخنگوی روحانیون میانجی بین اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان و مخالفان او می‌گوید که ماموریت آنها برای جلوگیری از دوپارچگی طالبان شکست خورده است.

عبدالله منصور، سخنگوی روحانیون میانجی‌ به بی‌بی‌سی فارسی گفت که حدود بیست نفر از روحانیون بانفوذ طرفدار طالبان علیه انتخاب رهبر جدید این گروه شکایتی را دنبال می کردند تا به اختلافات درونی رهبری طالبان پایان داده شود، اما کار آنها بی نتیجه ماند.

بعد از اعلام خبر مرگ ملا عمر، رهبر پیشین طالبان که دو سال پیش درگذشت، ملا اختر منصور رهبر طالبان شد.

اما انتخاب او با مخالفت بسیاری از فرماندهان طالبان و اعضای خانواده ملا عمر رو برو شد. گرچه چند هفته بعد ملا منان و ملا یعقوب، برادر و پسر ارشد ملا عمر با او بیعت کردند.

آقای منصور در یک تماس تلفنی از جای نامعلومی گفت که کمیته بیست نفری علما و مشایخ به رهبری ملا احمد ربانی، برادر ملا ربانی، رئیس فقید شورای وزیران طالبان تشکیل شد تا به این اختلافات پایان بدهد.

او گفت مخالفان رهبر جدید طالبان هشت خواسته خود را به صورت کتبی به چند تن از روحانیون داده و کمیته روحانیون را اختیاردار کرده بودند تا اختلاف دو طرفه را حل و فصل کند.

این سخنگو می‌گوید که روحانیون طرفدار طالبان نگران تاثیرات دوپارچگی گروه طالبان بر فعالیت‌های شورشیان هستند.

او گفته هیات سه نفره به دیدار ملا اخترمحمد منصور رفت و خواسته‌های ناراضیان را به شکل رسمی به منصور ارائه داد، اما آقای منصور از پذیرفتن آن خود داری کرد.

این روحانی طرفدار طالبان درباره خواسته‌های طالبان ناراضی از انتخاب اختر منصور چیزی نگفت.

اما برخی منابع گفته اند که آنها خواهان انتخابات از نو در رهبری طالبان یا تغییر رهبری به شکل شورایی هستند.

اما آقای منصور بعد از دو ماه تلاش روحانیون جواب رد داده است. گروه طالبان در این باره واکنشی تاکنون نداشته است.

اما پیشتر سخنگوی طالبان گفته بود که این فرماندهان به این دلیل ناراضی بودند که خانواده ملا عمر تا کنون به ملا منصور بیعت نکرده بودند اما حالا این مساله حل شده است.

مخالفان آقای منصور برخی از فرماندهان عمده طالبان اند که شامل شورای رهبری این گروه هم بودند. از جمله ملا حسن رحمانی، ملا عبدالمنان نیازی، ملا عبدالرزاق، منصور دادالله و ملا جلیل. مخالفان آقای منصور همچنان می گویند که قیوم ذاکر، فرمانده ارشد طالبان هم در کنار آنها است. ولی طالبان اعلامیه داده و گفته اند که آقای قیوم ذاکر با اخترمحمد منصور بیعت کرده است.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی که با این سخنگوی طالبان گفت‌وگو کرده و اختلافات رهبری طالبان را از نزدیک دنبال می‌کند، می‌گوید: "به نظر می رسد که مخالفان رهبری جدید طالبان با دادن اختیار به روحانیون طرفدار خود اتمام حجت کرده اند تا به حامیان مالی شورشیان نشان بدهند، کار آنها بغاوت نیست. انشعاب در گروه طالبان حالا دیگر بیش از هر وقت دیگر به چشم می‌رسد."