غنی: دارو‌های با کیفیت از شرکت‌های معتبر هندی خریداری شود

حق نشر عکس .
Image caption آقای غنی با شماری از پزشکان و کارمندان بیمارستان‌های نظامی و غیرنظامی در کابل دیدار کرده است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که تیمی را موظف کرده تا داروهای مورد نیاز نهادهای نظامی و غیرنظامی را از شرکت‌های معتبر هندی خریداری کند.

آقای غنی در جریان دیدارش با شماری از پزشکان و کارمندان بیمارستان‌های نظامی و غیرنظامی کابل گفته است: "دوای بی‌کیفیت یک مشکل بنیادی را میان دکتر و مریض به وجود آورده است. قانون تدارکات در این زمینه تعدیل شده و از این پس ادویه با کیفیت خریداری خواهد شد."

بر اساس آمار اتحادیه داروفروشان افغانستان، این کشور سالانه حدود چهارصد میلیون دلار دارو از پاکستان وارد می‌کند که به دلیل ارزان بودن، فروش خوبی دارد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته است که مشکل بنیادی در زمینه پزشکی در افغانستان وجود "حلقه خبیثه‌ای از داروهای بی‌کیفیت، مدیریت نادرست شفاخانه‌ها، مهندسی نادرست ساختمان‌های شفاخانه‌ها، کمبود پرستارها، عدم نظارت از شفاخانه‌ها، عرضه خدمات رایگان و نبودن یک هیات ناظر بهداشتی" است.

+ وزیر بهداشت افغانستان از طرح استانداردسازی شفاخانه‌های کشور خبرداد

خزان سال گذشته کمیته مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد در افغانستان در گزارشی اعلام کرد که صدها شرکت پاکستانی داروهای بی‌کیفیت را به صورت اختصاصی برای عرضه در بازار افغانستان تولید می‌کنند.

در این گزارش آمده بود که این شرکت‌ها در حالی که اجازه ندارند تولیدات خود را در بازار پاکستان عرضه کنند، آن را به افغانستان صادر می‌کنند.

+ نیمی از داروهای وارداتی افغانستان 'غیرقانونی' است

+ اتحادیه داروفروشان افغانستان داروهای پاکستانی را تحریم کرد