غنی: حامیان داعش در منطقه پشیمان شده‌اند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته کسانی که در منطقه از گروه دولت اسلامی، معروف به داعش حمایت می‌کردند، حالا پشیمان شده‌اند.

آقای غنی در مصاحبه‌ای ویژه با ایمل پسرلی خبرنگار بی‌بی‌سی نگفت که حامیان داعش چه کسانی بودند، اما افزود مشخص کردن این‌که چه کسانی و چه زمانی به داعش کمک کردند و چه زمانی پشیمان شدند، کار تاریخ‌دان‌ها است.

رئیس جمهوری افغانستان این موضوع را در زمانی بیان می‌کند که گروه داعش حملات خود را در شرق و شمال افغانستان علیه نیروهای امنیتی افغانستان آغاز کرده است.

او تاکید کرد که از آغاز فعالیت گروه داعش در افغانستان، این تهدید را جدی تلقی کرده بود: "جلوگیری از آن (داعش) وظیفه ما است. ما آن را در آغاز تشخیص کرده بودیم. در ابتدا وقتی از این خطر صحبت کردیم، مردم فکر کردند که ما می‌خواهیم توجه دنیا را جلب کنیم."

آقای غنی مانند حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان مشخص شدن موضع پاکستان در قبال تروریسم را "موضوع اصلی" می‌داند.

او افزود: "حرف اصلی این است که پاکستان در برابر هراس‌افگنی و این‌که [هراس‌افگنی] از سوی که انجام می‌شود، موضع واحد داشته باشد."

حق نشر عکس
Image caption آقای غنی می‌گوید مشخص کردن این‌که چه کسانی و چه زمانی به داعش کمک کردند و چه زمانی پشیمان شدند، کار تاریخ‌دان‌ها است

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "این گونه نمی‌شود که [دولت پاکستان] در داخل کشور خود در برابر هراس‌افگنی موضع جدی بگیرد و در برابر تروریستانی که از خاک آن‌ها برای بربادی افغانستان کار می‌کنند، موضع دیگری داشته باشد."

آقای غنی درباره وضعیت اقتصادی افغانستان در دوران حکومت وحدت ملی، می‌گوید حدود نیم میلیون نفر شبه‌نظامیان قراردادی و نیروهای بین‌المللی که به اقتصاد افغانستان کمک می‌کردند، حالا در افغانستان حضور ندارند.

او افزود: "حالا مثل دوره سابق نیست که پول بدون شرایط بیاید. اما ابتکار ما این است که ما برای خود شرایط وضع می‌کنیم و براساس آن شفافیت و موثریتی را که نیاز است، ایجاد می‌کنیم."

در کابل شماری از مردم تشکیل حکومت وحدت ملی را بخشی از جنجال تلقی می‌کنند، اما رئیس جمهوری افغانستان این انتقاد را نمی‌پذیرد.

او گفت: "’همه از من’، فلسفه ما نیست. در جهان اسلام ما صفت‌های زیادی داریم، اما تقسیم قدرت و اجماع بر سر [تقسیم] قدرت از نظر تاریخی یکی از صفت‌های برجسته ما است."

یک سالی که فرصت برای تحلیل و بررسی مشکلات بود سپری شد؛ به گفته رئیس جمهوری افغانستان، پس از این تلاش‌ها به امید "تغییر" بیشتر می‌شود.