در پی سقوط قندوز، عبدالله سفرش را به نیویورک نیمه‌تمام می‌گذارد

حق نشر عکس epa
Image caption آقای عبدالله گفته که با توجه به تحولات امنیتی در افغانستان سفر خود به نیویورک را نیمه‌تمام می‌گذارد

همزمان با شدت گرفتن درگیری‌ میان نیروهای امنیتی افغانستان و شورشیان وابسته به گروه طالبان و سقوط شهر استراتژیک قندوز به دست این گروه، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان گفته است که سفر خود برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل به نیویورک نیمه‎تمام می‌گذارد و زودتر از زمان معین به افغانستان بازخواهد گشت.

مجیب الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی حکومت افغانستان، دلیل این تصمیم آقای عبدالله را "وضعیت امنیتی در کشور" عنوان کرده است.

قرار بود رئیس اجرایی حکومت افغانستان، روز پنجشنبه، اول اکتوبر، به نمایندگی از افغانستان در هفتادمین نشست سازمان ملل متحد سخنرانی کند اما این سخنرانی شب گذشته به وقت محلی انجام شد.

آقای عبدالله در سخنانش از افغانستان به عنوان نمونه‌ای از یک ملت در حال گذار نام برد که در عین حال در معرض چالش‌ها و تهدیدهای متعددی به عنوان خط مقدم جنگ بین‌المللی علیه تروریسم و افراط‌گرایی قرار دارد.

او افزود که افغانستان قربانی این چالش‌ها و تهدید‌ها است و افغان‌ها خواستار راه‌حل‌هایی عملی، قابل اثبات و پایدار هستند.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان بار دیگر ادعای کشورش مبنی بر وجود پناهگاه‌ها و شبکه‌های حمایت‌کننده از تروریسم در خاک پاکستان را تکرار کرد و گفت ادامه این حمایت‌ها سبب بروز مشکلاتی در داخل افغانستان می‌شود.

او گفت که شبکه حقانی به عنوان عامل اصلی این مشکلات شناخته شده و خواست افغانستان در گذشته همواره برچیده شدن این شبکه بوده است.

آقای عبدالله افزود: "خواسته ما مشروع است، چرا که افغان‌ها قربانی عوامل تروریستی هستند، که از آن سوی مرز وارد افغانستان می‌شوند و شهروندان ما را بدون استثنا قربانی می‌کنند."

دولت افغانستان در چهارده سال گذشته همواره پاکستان و سازمان اطلاعات مرکزی ارتش این کشور را به حمایت و تجهیز گروه طالبان و شبکه حقانی متهم کرده اما پاکستان این ادعا را رد می‌کند.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان بار دیگر از پاکستان خواست به وعده‌هایی در مورد مبارزه با "ابزارهای شناخته‌شده تروریسم" که در ماه‌های گذشته به مقامات افغان داده است، عمل کند.

رئیس اجرایی افغانستان در بخش دیگری از سخنان خود به سقوط شهر قندوز به دست طالبان نیز اشاره کرد و گفت شماری از صدها شبه‌نظامی که به این شهر حمله کرده‌اند، جنگجویان خارجی هستند.

او همچنین با اشاره به یکسالگی حکومت وحدت ملی افغانستان گفت که افغانستان در یک سال گذشته دستاورد‌های مهمی داشته است.

به گفته سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان، آقای عبدالله امروز و پس از دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری و جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، به افغانستان بازخواهد گشت.