نگرانی نهادهای ملی و بین‌المللی از وضعیت غیرنظامیان در قندوز

حق نشر عکس AP
Image caption افراد مسلح طالبان در کنار خودرو سازمان ملل در قندوز. گزارش شده که این گروه دفتر سازمان ملل را آتش زده است

ورود ستیزه‌جویان گروه طالبان به شهر قندوز در شمال افغانستان و کشیده شدن جنگ به داخل این شهر، نگرانی نهادهای ملی و بین‌المللی را برانگیخته است.

سازمان عفو بین‌المللی از طرف‌های درگیر نبرد در قندوز خواسته که مطابق قوانین بین‌المللی از جان غیرنظامیان حفاظت کنند.

حوریه مصدق نماینده این سازمان به بی‌بی‌سی گفت این سازمان از همه طرف‌های درگیر می‌خواهد که در حفظ جان تمامی غیرنظامیانی که در جنگ دخیل نیستند، تلاش کنند.

خانم مصدق گفت: "افراد غیرنظامی تمام کسانی هستند که در ادارات غیرنظامی دولتی و غیردولتی کار می‌کنند و همچنین پرسنل ارتش ملی و پلیس ملی که در جنگ دخیل نیستند، آن‌هایی که در خانه‌های خود هستند یا در مرخصی به سر می‌برند و به صورت فعال در جنگ نیستند."

در همین حال دفتر کمک سازمان ملل در افغانستان ـ یوناما ـ گفته که وضعیت در قندوز باعث نگرانی شدید این دفتر شده و تحولات در قندوز را دنبال می‌کند.

از قندوز گزارش شده که گروه طالبان دفتر یوناما را به آتش کشیده، اما دومینیک میدلی سخنگوی یوناما به بی‌بی‌سی گفت که تا حال درباره وضعیت دفتر یوناما در قندوز اطلاع دقیقی در دست نیست.

آقای میدلی افزود که کارمندان یوناما در قندوز به جای دیگری در داخل کشور منتقل شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان خودرو صلیب سرخ را تصرف کرده اند

از سوی دیگر، مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان نسبت به از دست رفتن سرمایه‌های بخش خصوصی که در ده سال گذشته در این شهر سرمایه‌گذاری شده، ابراز نگرانی کرده است.

خان‌جان الکوزی معاون رئیس این اتاق گفت که در یک دهه گذشته بیش از میلیارد دلار در قندوز سرمایه‌گذاری شده است.

او افزود که طالبان کارمندان دفتر اتاق تجارت و صنایع در قندوز را ضرب و شتم کرده و ستیزه‌جویان طالبان از این دفتر به عنوان "سنگر" استفاده می‌کنند.

آقای الکوزی از طرف‌های درگیر خواست که از دارایی‌های شخصی مردم و بازرگانان در قندوز حفاظت کنند و از آن‌ها علیه یک دیگر استفاده نکنند.

نهادهای مدافع خبرنگاران در افغانستان هم نسبت به وضعیت خبرنگاران مستقر در شهر قندوز ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر خواسته‌اند که از آن‌ها حمایت کنند.

مجیب خلوتگر، رئیس دیدبان رسانه ها به بی‌بی‌سی گفت که گزارش‌هایی به این نهاد رسیده که گروه طالبان ساختمان چند رسانه از جمله رادیو و تلویزیون روشنی و میدیوتک را به آتش کشیده است.

آقای خلوتگر تاکید کرد طرف‌های درگیر در جنگ در قندوز، براساس قوانین بین‌المللی مسئولیت دارند که از جان خبرنگاران به عنوان افراد بی‌طرف حمایت کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان دیروز با تصرف زندان قندوز، حدود هفتصد زندانی را آزاد کردند

فعالان مدنی، مدافعان حقوق زنان و فعالان حقوق بشری هم نسبت به وضعیت جاری در قندوز ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر خواسته‌اند که نسبت به حفاظت جان این فعالان توجه کنند.

یکی از فعالان مدنی در قندوز به بی‌بی‌سی گفت: "ما در خانه‌های خود گیر مانده‌ایم و نمی‌توانیم بیرون برویم. در خانه فضای ترس حاکم است و همه می‌ترسند. هرلحظه فکر می‌کنیم حالا دروازه‌های خانه‌های ما را می‌زنند و سراغ ما می‌آیند."

گزارش‌ها از قندوز حاکی است که برق و آب در این شهر قطع شده و بازارها و مغازه‌ها بسته هستند و اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، ساکنان شهر با کمبود شدید مواد غذایی مواجه خواهند شد.

جنگ در قندوز همچنان ادامه دارد و مقام‌های دولتی گفته‌اند که نیروهای مسلح بیشتری به این شهر اعزام شده تا در عملیات بازپس‌گیری آن از دست طالبان شرکت کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای تازه نفس ارتش و پلیس برای بیرون راندن طالبان به قندوز رسیده اند