یک‌سال با حکومت وحدت ملی؛ پرونده یک دولت ائتلافی

یک‌سال پیش مراسم تحلیف رئیس جمهوری و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان انجام شد. صفحه فارسی بی‌بی‌سی به مناسبت یک سالگی تشکیل این حکومت در مجموعه مطالبی کارنامه یک ساله آن را در زمینه‌های اقتصاد، سیاست خارجی، امنیت، فساد و اصلاحات بررسی کرده است.

حکومت وحدت ملی نتوانست چرخ‌های اقتصادی افغانستان را بچرخاند؟

امان‌الله می‌گوید که ۱۰ سال است که پشت فرمان‌ است. با چرخاندن چرخ‌های تاکسی‌اش در شهر کابل، چرخ اقتصادی خانواده‌اش را در این سال‌ها چرخانده‌ است. او می‌گوید چند سال قبل هرچه چرخ تاکسی‌اش بیشتر می‌چرخید، وضعیت اقتصادی‌اش هم خوبتر می‌شد، اما اکنون چرخ تاکسی‌اش می‌چرخد ولی وضع اقتصادی‌اش هر روز بدتر از روز قبل می‌شود.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

نگاهی به کارنامه حکومت وحدت ملی

حق نشر عکس GETTY

حکومت داری خوب مفهومی جدید در ادبیات سیاسی و علوم ادرای است. این مفهوم ناظر به حکومتی کارآمد است که در فلسفه سیاسی مدرن در جایگاه غایت سیاست و حکومت قرار می گیرد. غایت سیاست در اندیشه سیاسی مدرن تامین بیشترین رفاه برای بیشترین افراد است. اگر در فلسفه سیاسی سخن از مشروعیت سیاسی و قانونی بودن قدرت سیاسی مساله اصلی است، در مباحث علم سیاست و جامعه شناسی سیاسی مشروعیت سیاسی مترادف با مقبولیتی بوده که از کارآمدی حکومت ناشی می شود. از این روی کارآمدی حکومت از اهمیت جدی برخوردار است.

ادامه این مطلب را اینجا بخوانید

امنیت افغانستان؛ یک سال پس از آغاز به کار حکومت وحدت ملی

حق نشر عکس Getty

حکومت وحدت ملی افغانستان، کار خود را با یک اقدام بزرگ امنیتی آغاز کرد. موافقت‌نامه امنیتی دوجانبه میان این کشور و آمریکا که به مدت نزدیک به دو سال در حکومت قبلی، معطل مانده بود، بار دیگر روی میز قرار گرفت و در اولین روز آغاز به کار حکومت وحدت ملی افغانستان، امضاء شد. به نظر می‌رسید که جنگ با شورشیان مسلح و تأمین امنیت در اولویت کاری حکومت وحدت ملی قرار گرفته، اما چند ماه زمان برد تا رهبران این حکومت بر سر افرادی که قرار بود پست‌های دفاعی و امنیتی را اشغال کنند، به توافق برسند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

اقتصاد افغانستان از وابستگی تا رکود

حق نشر عکس AFP

یک سال از عمر حکومت وحدت ملی گذشت. در جریان این یک سال، در کنار دشواری‌های بی‌شمار اجتماعی، امنیتی و سیاسی، وضعیت اقتصادی با رکود تمام عیار مواجه شد. شاخص‌هایی که برای اندازه‌گیری وضعیت اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در بدترین وضعیت در مقایسه با ۱۳ سال گذشته قرار دارند. این نگرانی وجود دارد که اگر برای بهبود وضعیت نا به سامان اقتصادی و تقویت بنیادهای رشد اقتصادی پایدار، به سرعت برنامه‌ریزی نشود، افغانستان با فروپاشی اقتصادی مواجه شود و پیامدهای این فروپاشی در قالب موج‌های گسترده خشونت و سرخوردگی بیشتر از حکومت بازتاب خواهد یابد.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

زنان در حصار مردان؛ یک‌سالگی حکومت وحدت ملی

سیما جوینده سومین والی زن در تاریخ معاصر افغانستان است. او والی غور است؛ یکی از دورافتاده‌ترین ولایت‌های افغانستان در منطقه مرکزی این کشور. خانم جوینده، به ولایتی رفته که هم ناامن است، هم فقیر و هم توسعه نیافته. مهمتر از همه آنکه حضور زنان در غور کمرنگ اما موارد خشونت علیه آنها زیاد است. حکومت وحدت ملی افغانستان با شعارهای محمد اشرف‌ غنی و عبدالله عبدالله برای بهبود و تقویت نقش زنان در جامعه مردسالار افغان روی صحنه آمد، افزایش تعداد وزیران زن و سپردن پست‌های کلیدی و تاثیرگذار به آنها از این وعده‌ها بوده است. در دولت کنونی افغانستان اکنون چهار وزیر و دو والی زن کار می‌کنند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

شفاف‌سازی انتخابات، محکی برای اعتبار حکومت وحدت ملی؟

حق نشر عکس Arg

اصلاح نظام انتخاباتی به منظور تامین شفافیت در انتخابات، یکی از تعهدات اساسی حکومت وحدت ملی افغانستان بود؛ اما حالا که یک سال از آغاز کار این حکومت می‌گذرد، اجرای این تعهد در نیمه راه است. جنجال‌های دامنه‌دار، ادعاهای تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، دو نامزد دور دوم انتخابات را مجبور کرد که اعلامیه ۱۷ اسد و توافقنامه سیاسی ۲۹ سنبله ۱۳۹۳ را امضا کنند و متعهد به تشکیل کمیسیون ویژه‌ای به منظور اصلاح نظام انتخاباتی شوند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

یک‌سالگی حکومت وحدت ملی؛ آزمون سخت مبارزه با فساد فراگیر

روزی در رستوران لوکسی در کابل، جوان مرتبی را دیدم که تبلتی در دست داشت و مشغول گرفتن سفارش مشتریان بود و بعضی غذاهای خارجی را که به زبان انگلیسی بود، خیلی خوب تلفظ می‌کرد. یکی از همکارانش او را شاید به شوخی یا احترام "انجنیر/مهندس" صدا زد. بعدتر پرسیدیم که آیا واقعا مهندس است؟ همکارش گفت: احمد در برق و الکتریک مهارت دارد ولی حرفه‌اش ادبیات انگلیسی است. مدت‌ها بعد برای مصاحبه سراغش رفتم و موافقت کرد که با ما صحبت کند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

سیاست خارجی دولت وحدت ملی؛ در جستجوی ثبات

حق نشر عکس bbc

یک سال از عمر پر فراز و نشیب دولت وحدت ملی سپری شد و اثری ملموس از معجون تحول و اصلاحات در کشور دیده نشد. در این مدت در حالی‌که پیشبرد سیاست‌های داخلی تحت تاثیر توافق‌نامه سیاسی سران دولت وحدت ملی و تقسیم قدرت به کندی پیش رفت اما در عرصۀ سیاست خارجی سکان هدایت در دستان اشرف غنی، رئیس جمهوری، قرار داشته و پیش‌برد اهداف سیاست خارجی با ابهامات کم‌تری صورت گرفته است.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

تریبون آزاد: عملکرد دولت وحدت ملی در این یک سال چگونه بوده؟

در یک سالگی دولت وحدت ملی، میکروفون بی‌بی‌سی فارسی را در چند جای شهر کابل قرار دادیم تا شهروندان نظرشان را درباره عملکرد دولت افغانستان بگویند.

نظر شهروندان را اینجا ببینید