نیروهای ویژه ناتو در افغانستان به جبهه جنگ قندوز اعزام شده‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصرف قندوز مهمترین موفقیت نظامی طالبان طی چهارده سال گذشته بوده است

واحدهای ویژه سازمان ناتو در افغانستان به شهر قندوز رسیده‌اند.

در حالیکه نیروهای دولتی افغانستان برای بازپس گرفتن شهر قندوز، در شمال این کشور، در نبردی سنگین با نفرات طالبان درگیر هستند، روز چهارشنبه، ٨ میزان/مهر گزارش شد که واحدهای ویژه سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در افغانستان برای پپوستن به عملیات نظامی به منطقه عملیات رسیده‌اند.

سخنگوی ناتو گفته است که نظامیان این سازمان به منظور "دادن مشاوره" به نیروهای افغان وارد قندوز شده اند.

همچنین، هواپیماهای نظامی آمریکا به منظور متوقف کردن پیشروی نفرات طالبان به یک رشته حملات هوایی علیه این نیروها مبادرت کرده اند.

به نظر می‌رسد که طرح نیروهای افغان برای باز پس گرفتن شهر پیشروی لازم را نداشته و پیکارجویان طالبان به سوی فرودگاه قندوز در حرکت هستند. تصرف قندوز مهمترین موفقیت نظامی طالبان از زمان سقوط حکومت آنان در چهارده سال پیش است.

پیشتر، اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که فرمانده اصلی نیروهای طالبان در شهر شمالی قندوز و فرمانده ستیزه‌جویان لشکر طیبه در این شهر کشته شده‌اند.

امنیت ملی در اعلامیه‌ای نوشت که مولوی سلام، والی خودخوانده گروه طالبان در قندوز با ۱۵ فرد تحت فرمانش به همراه "حارث" فرمانده لشکر طیبه در قندوز، ساعت ۹ دیشب (۷ میزان/مهر)

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای دولتی و ناتو از دیروز عملیات ضدحمله خود را از زمین و هوا علیه مواضع طالبان آغاز کردند

در نزدیک فرودگاه قندوز در اثر حمله هوایی کشته شدند.

این اداره در اعلامیه خود افزوده است که مولوی سلام فرماندهی کل جبهه طالبان در قندوز را به عهده داشت و حارث، اهل ایالت پنجاب پاکستان، فرمانده نظامی گروه پاکستانی لشکر طیبه در قندوز بود. براساس این علامیه، کشته شدن این دو نفر می‌تواند بر برنامه‌ریزی و عملیات شورشیان در قندوز تاثیر بگذارد.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان خبر کشته شدن مولوی سلام را تکذیب کرده و گفته است که او همچنان رهبری عملیات نظامی این گروه در قندوز به عهده دارد.

آخرین گزارش‌ها از قندوز حاکی است که نبرد بین نیروهای دولتی و شورشیان در مناطق مختلف شهر قندوز به شدت ادامه دارد و وضعیت جنگ نسبت به دیروز تغییر زیادی نکرده است.

گروه طالبان مدعی شده که مقر فرماندهی پلیس و ساختمان زندان در جنوب شهر را که دیروز نیروهای دولتی به کنترل خود درآورده بودند، دوباره تصرف کرده و هدف بعدی آن‌ها فرودگاه قندوز است.

سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز گفته که جنگ در اطراف فرودگاه، خیابا‌ن‌های برخی محلات داخل شهر و بالاحصار در جنوب شهر قندوز ادامه دارد.

او گفته است که تلفات سنگینی به گروه طالبان وارد شده، اما شمار دقیق آن مشخص نیست. در مقابل، طالبان هم مدعی کشتن شمار زیادی از نیروهای دولتی شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان بازرسی خانه به خانه را در شهر قندوز آغاز کرده اند

منابع بیمارستانی در قندوز به خبرنگاران گفته‌اند که تعداد زخمیان در بیمارستان‌ها به حدی زیاد است که تخت‌ها همه پر شده و زخمیان و بیماران در راهروها، محوطه بیمارستان و زیر درختان تحت درمان قرار گرفته‌اند.

دیروز مقام‌های دولتی از اعزام نیروهای کمکی از کابل به قندوز خبر دادند، اما برخی منابع در ولایت قندوز که نخواستند نام‌شان فاش شود، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که این نیروها در بغلان با مانع طالبان برخورده‌اند.

گروه طالبان هم گفته است که با حملاتی به کاروان‌های کمکی نیروهای اعزامی دولتی در بغلان، مانع از حرکت آن‌ها به سوی قندوز شده است.

منابع داخل شهر قندوز گفته‌اند که افراد طالبان بازرسی خانه به خانه را آغاز کرده و در جستجوی ماموران دولتی و مخالفان خود هستند.

از سوی دیگر، خبرنگاران از فرار ساکنان شهر قندوز خبر داده‌اند. به گفته آن‌ها، آوارگان می‌کوشند خود را به مناطق اطراف شهر قندوز، ولایت تخار در شرق و بغلان در جنوب ولایت قندوز برسانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نگرانی‌ها نسبت به وضعیت غیرنظامیان در قندوز هم در حال افزایش است