غنی: عده‌ای در ارتباط با سقوط شهر قندوز بازداشت شده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی و مسئولان امنیتی و اطلاعاتی حکومتش در مورد عملیات در قندوز با خبرنگاران صحبت کردند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که در پی سقوط شهر قندوز به دست طالبان، چند نفر به اتهام غفلت در انجام وظیفه بازداشت شده‌اند.

شهر قندوز سه روز پیش به دست شورشیان وابسته به گروه طالبان افتاد اما دولت افغانستان روز پنجشنبه ۹ میزان (مهر) گفت که کنترل دوباره این شهر را به دست گرفته است.

آقای غنی که پس از تسلط دوباره نیروهای دولتی بر شهر قندوز، به همراه مسئولان امنیتی و دفاعی افغانستان در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که سه کمیسیون برای بررسی دلایل سقوط قندوز و خسارت‌های بر جا مانده از این حادثه تعیین کرده است.

او گفت کسانی که در انجام وظیفه غفلت کرده یا مرتکب خیانت شده‌اند، بر اساس قانون مجازات خواهند شد اما تاکید کرد که مبنای وارد کردن این اتهام‌ها نباید شایعات و رقابت‌ها باشد.

آقای غنی نبرد قندوز را یکی از شدیدترین حملات شورشیان مسلح مخالف دولت در ۱۴ سال گذشته خواند و گفت که "دشمنان افغانستان" در این جنگ به دنبال ایجاد فضای وحشت بودند.

رئیس جمهوری افغانستان از مردم و رسانه‌های کشورش خواست تا در حوادثی مانند قندوز، آرامش خود را حفظ کنند و گرفتار "جنگ روانی" مخالفان نشوند.

سقوط شهر قندوز به دست طالبان که به عنوان بزرگ‌ترین دستاورد این گروه در چهارده سال گذشته خوانده شده است، واکنش‌های منفی و تند بسیاری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان را به دنبال داشت.

آقای غنی با اشاره به این واکنش‌ها گفت: "عملیات نباید زیر فشار انجام شود. انتظار از ما این بود که قندوز را ۲۴ ساعته پس بگیریم اما ما نمی‌توانستیم زندگی نیروهای دفاعی و مردم غیرنظامی را به خطر اندازیم."

رئیس جمهوری افغانستان در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به هم‌زمانی سقوط قندوز و نشست سالانه سازمان ملل متحد گفت که تجربه نشان داده است هر وقت افغانستان "موضعی اصولی" در سطح جهانی گرفته، در داخل این کشور حادثه‌ای روی داده است.

محمد اشرف غنی گفت که عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، "با عظمت تمام" در سازمان ملل از موضع افغانستان دفاع کرد.

آقای عبدالله روز سه‌شنبه گذشته در سخنرانی خود در نشست سازمان ملل بار دیگر ادعای کشورش مبنی بر وجود پناهگاه‌ها و شبکه‌های حمایت‌کننده از تروریسم در خاک پاکستان را تکرار کرد و گفت ادامه این حمایت‌ها سبب بروز مشکلاتی در داخل افغانستان می‌شود.

آقای عبدالله در این نشست گفت: "خواسته ما مشروع است، چرا که افغان‌ها قربانی عوامل تروریستی هستند، که از آن سوی مرز وارد افغانستان می‌شوند و شهروندان ما را بدون استثنا قربانی می‌کنند."

مقام‌های افغان همواره دولت و سازمان اطلاعات مرکزی ارتش پاکستان را به حمایت و تجهیز شورشیان مخالف مسلح دولت افغانستان متهم کرده‌اند اما پاکستان این اتهامات را رد می‌کند.

رئیس جمهوری افغانستان هم در نشست خبری خود بدون اشاره به کشور خاصی گفت: "ما زیر فشار کسی نمی‌رویم. منافع ملی خود را به صورت اساسی حفظ می‌کنیم و در این راه قربانی می‌دهیم."

آقای غنی همچنین گفت که نیروهای امنیتی افغانستان در ۶ ماه گذشته در ۱۰ تا ۱۳ ولایت این کشور مشغول نبرد با شورشیان بوده‌‌اند و توانایی‌های خود را ثابت کرده‌اند.

در این نشست خبری معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع، نورالحق علومی، وزیر داخله (کشور) و رحمت الله نبیل، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان نیز حضور داشتند و گزارشی از آخرین وضعیت جنگ در ولایت‌ قندوز و دیگر مناطق افغانستان ارائه کردند.

Image caption آقای غنی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان در ۶ ماه گذشته در ۱۰ تا ۱۳ ولایت این کشور مشغول نبرد با شورشیان بوده‌‌اند.