دولت افغانستان می‌گوید مناطق بیشتری را از طالبان پس گرفته است

حق نشر عکس c

مقام‌های دولتی در افغانستان می‌گویند که نیروهای امنیتی این کشور ولسوالی‌ امام صاحب در قندوز و ولسوالی خواجه غار در ولایت تخار را از شورشیان وابسته به گروه طالبان پس گرفته‌اند.

به گفته مقام‌های محلی در ولایت قندوز، نیروهای طالبان روز پنجشنبه ٩ میزان (مهر) از ولسوالی امام صاحب بیرون رانده شدند.

پیشتر امام الدین قریشی، ولسوال امام صاحب به بی‎بی‌سی گفته بود که شورشیان طالب اواخر روز چهارشنبه این ولسوالی را تصرف کردند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نیز روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که نیروهای امنیتی افغانستان ولسوالی امام صاحب را از طالبان پس گرفته‌اند.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان در حساب توییتری خود نوشته که نیروهای امنیتی این کشور روز پنجشنبه افراد طالبان را از ولسوالی خواجه غار در ولایت شمالی تخار بیرون راندند.

سنت الله تیمور، سخنگوی ولایت تخار پیشتر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از تصرف قسمت‌هایی از مرکز ولسوالی خواجه غار به دست شورشیان وابسته به گروه طالبان خبر داده بود. به گفته آقای تیمور این شورشیان حدود ساعت ٣ و ٣٠ دقیقه بامداد به این ولسوالی حمله کرده بودند.

ژنرال ایوب سالنگی، معاون وزارت داخله افغانستان نیز در حساب توییتری خبر گرفتن دوباره ولسوالی خواجه غار از دست نیروهای طالبان را تایید کرده است.

در عین حال، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، از ادامه پیشروی نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های تاله و برفک و بورکه در ولایت بغلان خبر داده است. گروه طالبان پیشتر ادعا کرده بود که این مناطق را تصرف کرده است.

مقام‌های افغان در مورد تلفات احتمالی نیروهای دولتی چیزی نگفته‌اند اما به گفته صدیق صدیقی، در نبردهای روز پنجشنبه در ولایت‌های قندوز، تخار و بغلان دست کم ٢٠٠ جنگجوی وابسته به گروه طالبان کشته شده‌اند.

گروه طالبان تاکنون واکنشی به این خبرها نشان نداده است.

گروه طالبان در روزهای اخیر توانست مناطقی در شمال افغانستان از جمله شهر استراتژیک قندوز را به تصرف خود درآورد.

بامداد روز پنجشنبه، مقام‌های افغان اعلام کردند که نیروهای وابسته به این گروه را پس از دو روز عملیات از شهر قندوز عقب راندند.