دولت افغانستان: عاملان سقوط قندوز مجازات می‌شوند

حق نشر عکس Other
Image caption شهر قندوز سه روز پیش به دست گروه طالبان سقوط کرد اما دولت افغانستان گفته که بخش‌های مهم این شهر را پس گرفته است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است که هیاتی را برای بررسی دلایل سقوط شهر قندوز به دست گروه طالبان، به این شهر خواهد فرستاد.

در خبرنامه‌ این دفتر که روز پنجشنبه ٩ میزان (مهر) به رسانه‌ها فرستاده شده، به نقل از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان آمده است: "در روشنایی بررسی هیات، آنانی که در انجام وظایف شان غفلت نمودند، مجازات خواهند شد و آن عده از افسران و نیروهای دفاعی و امنیتی که در پس گیری دوباره شهر قندوز از خود شجاعت نشان داده‌اند، تقدیر خواهند شد."

شهر قندوز سه روز پیش به تصرف طالبان درآمد. روز پنجشنبه مقام‌های افغانستان اعلام کردند که پس از دو روز عملیات، نیروهای امنیتی این کشور بخش‌های مهم شهر قندوز را پس گرفته‌اند.

در همین حال مجلس نمایندگان افغانستان نیز گفته است که هیاتی را برای بررسی دلایل سقوط شهر قندوز تعیین کرده است.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت که این هیات به زودی به قندوز سفر خواهد کرد.

او تاکید کرد که پس از پایان کار این هیات و مشخص شدن دلایل اصلی سقوط این شهر، باید عاملان این قضیه و کسانی که در وظایف‌ خود سهل‌انگاری کرده‌اند، مجازات شوند.

آقای ابراهیمی گفت که تهدیدها در این ولایت از چند ماه قبل وجود داشت اما ضعف در مدیریت جنگ، تاخیر در انجام عملیات و بی‌توجهی به این تهدیدها، سبب غافلگیر شدن نیروهای امنیتی و سقوط شهر قندوز شد.

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان همچنین از دولت و وزارت امور مهاجرین این کشور خواست که به آسیب‌دیدگان و بیجاشدگان این جنگ‌ها، کمک کنند.

به گفته دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در درگیری‌های اخیر در قندوز بیش از ۱۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند و نزدیک به شش هزار غیرنظامی دیگر از شهر قندوز فرار کرده‌اند.

مجلس نمایندگان افغانستان روز گذشته مقام‌های ارشد امنیتی را برای پاسخگویی در مورد رویداد قندوز، فراخوانده بود.