ریاست جمهوری افغانستان: طالبان در قندوز جرایم ضد بشری مرتکب شده‌اند

حق نشر عکس arg
Image caption ارگ ریاست جمهوری گروه طالبان را به جنایت بشری متهم کرده است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که بررسی‌های اولیه در مورد جنگ در شهر قندوز نشان می‌دهد که گروه طالبان و متحدانش با ایجاد ترس و وحشت در میان مردم، به کشتار خودسرانه و شکنجه افراد غیرنظامی و نظامی پرداخته و اقدام به اذیت و آزار مردم کرده‌اند.

در پی سقوط شهر قندوز به دست گروه طالبان و تصرف دوباره این شهر توسط نیروهای امنیتی افغان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که کمیسیون‌هایی را برای بررسی دلایل سقوط قندوز و خسارات به جا مانده از آن تعیین کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان که روز جمعه ۱۰ میزان (مهر) به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که افراد وابسته به گروه طالبان پس از تصرف قندوز، "به ناموس و عزت مردم تجاوز کردند و افرادی را که متهم به قتل و تجاوز به مال و عزت مردم بودند"، از زندان این شهر آزاد کردند.

ریاست جمهوری افغانستان همچنین گفته است که طالبان شماری از ساختمان‌های دولتی و غیردولتی در قندوز را آتش زده و اموال عمومی و دفاتر کنسولگری‌ها و نمایندگی‌های سیاسی در این شهر را غارت کرده‌اند.

سازمان عفو بین الملل نیز در گزارشی که در مورد جنگ در قندوز منتشر کرده، به نقل از شاهدان عینی و غیرنظامیانی که از این شهر فرار کرده بودند، نوشته است: "کشتار دستجمعی، تجاوز گروهی و جستجوی خانه‌به‌خانه جوخه مرگ طالبان، تنها بخشی از وحشتی است که از زبان غیرنظامیانی که قندوز را ترک کرده‌اند، شنیده می‌شود."

حوریه مصدق، مسئول بخش افغانستان سازمان عفو بین الملل به بی‌بی‌سی گفت که این نهاد گزارش خود را بر اساس صحبت با تعداد زیادی از مردم عادی و شماری از مدافعان حقوق بشر در ولایت قندوز تهیه کرده است.

شماری از شاهدان عینی و ساکنان شهر قندوز در گفتگو با بی‌بی‌سی بسیاری از این ادعاها را تایید کرده‌اند اما گفته‌اند که آنها موردی از تجاوز به زنان و دختران را مشاهده نکرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی ادعاهای مطرح شده را "تبلیغات دشمنان" خواند و گفت که با جدیت آنها را رد می‌کند.

در همین حال ملا اختر محمد منصور، رهبر گروه طالبان در گفتگو با آسوشیتدپرس، تصرف سه‌روزه قندوز را یک "پیروزی نمادین" برای این گروه دانسته است.

رهبر طالبان از تصرف شهر قندوز به دست طالبان به عنوان "یک واقعه تاریخی که در یادها خواهد ماند"، نام برده است.

آقای منصور افزوده: " آنهایی که می‌گویند ما نیروی کوچکی با یک رهبر غیرانتخابی هستم، حالا می‌توانند ببینند که تا چه حد در مورد ظرفیت و توانایی‌ها افراد من در اشتباه بوده‌اند."

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان کمی بعد انجام این گفت‌وگو را رد کرد و گفت که رهبر این گروه با هیچ رسانه‌های صحبت نکرده است.

وضعیت گیرماندگان جنگ در قندوز

شماری از ساکنان شهر قندوز به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ادامه درگیری میان نیروهای افغان و گروه طالبان در برخی از مناطق این شهر، سبب شده آنها نتوانند از خانه‌های خود بیرون بروند. این افراد از قطع برق و آب در این شهر و کمبود آذوقه خبر داده‌ و گفته‌اند که بین تیراندازی طالبان و حملات هوایی دولتی گیر مانده‌اند.

Image caption شهر قندوز و محل‌های درگیری

آنها می‌گویند هواپیماهای دولتی غیرنظامیان را به ظن اینکه افراد گروه طالبان هستند هدف قرار می‌دهد و گروه طالبان نیز به ظن اینکه این افراد نیروهای وابسته به دولت هستند، به آنها تیر اندازی می‌کنند.

به گفته این افراد به دلیل مشخص نبودن خطوط درگیری میان دو طرف، غیرنظامیان از هر دو جناح هدف قرار می‌گیرند.

افراد گیرمانده در درگیری‌ها می‌گویند اگر مقامات دولت افغانستان به وضعیت مردم این شهر رسیدگی نکنند، فاجعه انسانی روی خواهد داد.