مقامات بدخشان از پس‌گیری کنترل ولسوالی بهارک خبر دادند

حق نشر عکس MoD
Image caption شماری از ولسوالی‌های ولایت بدخشان در یک سال گذشته میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان دست به دست شده‌است

سخنگوی پلیس ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغان صبح امروز موفق شده‌اند که ولسوالی بهارک واقع در ۴۰ کیلومتری شهر فیض آباد مرکز این ولایت را دوباره پس بگیرند.

لعل محمداحمدزی گفته است این عملیات از دیشب با حمایت هوایی نیروهای ناتو و هلی‌کوپترهای توپدار ارتش افغانستان آغاز شد و صبح امروز با کشته شدن دست‌کم ۶۰ نفر از نیروهای گروه طالبان، با پیروزی نیروهای امنیتی پایان یافت.

سخنگوی پلیس بدخشان به خبرنگار بی‌بی‌سی در این ولایت گفت که در این عملیات امان‌الدین، والی خود خوانده گروه طالبان در بدخشان نیز کشته شده‌ است.

قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی، با اشاره به این که مردم محل و شاهدان عینی نیز کشته شدن این والی گروه طالبان را تایید می‌کنند، می‌گوید که امان‌الدین در گروه طالبان از نفوذ زیاد و از قدرت محلی لازم برخوردار بود و کشته شدن او می‌تواند به پیشروی نیروهای افغان کمک کند.

وزارت دفاع افغانستان نیز اعلام کرده است این عملیات از ساعت ۱۱ شب گذشته آغاز و ساعت ۷ صبح امروز نیروی‌های ارتش کنترل بهارک را پس گرفتند. این نهاد کشته شدن والی خود خوانده گروه طالبان همراه با ۱۵ تن از افرادش را تایید کرده‌است.

سخنگوی پلیس بدخشان گفته است که نیروهای امنیتی افغان اکنون به سمت ولسوالی وردوج در حرکت هستند. این ولسوالی در ۲۰ کیلومتری ولسوالی بهارک قرار دارد و چند روز قبل کنترل آن به دست گروه طالبان افتاد.

حق نشر عکس f
Image caption بدخشان در یک سال گذشته شاهد درگیری خونین میان نیروهای امنیتی افغان و افراد گروه طالبان بوده است