دولت افغانستان: حدود ۳۰۰ عضو طالبان در قندوز کشته شدند

حق نشر عکس MoI
Image caption با ادامه درگیری‌ها در قندوز غیر نظامیان شکایت دارند که با کمبود مواد غذایی و آب روبرو هستند

وزارت داخله افغانستان می‌گوید در جریان عملیات برای پس گرفتن قندوز از طالبان، حدود ۳۰۰ عضو این گروه کشته شده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) در یک نشست خبری در کابل اعلام‌ کرد که در درگیری نیروهای امنیتی افغان و اعضا گروه طالبان که از دوشنبه گذشته در شهر قندوز در شمال افغانستان آغاز شده، همچنین نزدیک به ۱۰۰ نفر دیگر از شبه‌نظامیان طالبان بازداشت شده‌اند.

آقای صدیقی شمار کشته شدگان نیروهای امنیی افغانستان را دو تا سه نفر اعلام کرد و گفت پایین بودن تلفات نیروهای ویژه، به خاطر عملکرد حرفه‌ای آنان بوده است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان از تلفات غیرنظامیان اظهار بی‌خبری کرد و گفت که نیروهای پلیس اکنون در حال بررسی میزان تلفات افراد غیرنظامی در شهر قندوز هستند. او گفت که از سه روز گذشته تاکنون نیروهای امنیتی افغان در حال تصفیه شهر قندوز هستند و افراد گروه طالبان در بعضی از خانه‌ها و ساختمان‌های عمومی پنهان شده‌اند.

آقای صدیقی با تاکید بر اینکه شهر قندوز به زودی پاکسازی خواهد شد، گفت نیروهای وابسته به گروه طالبان اکنون جبهه‌ای در داخل شهر قندوز ندارند و نیروهای امنیتی می‌کوشند که این شهر را از حالت نظامی خارج کنند و دوباره به حالت عادی برگردانند.

حق نشر عکس MSF
Image caption سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید در پی حمله هوایی به بیمارستان این سازمان در شهر قندوز افغانستان، ۹ تن از کارکنان این سازمان کشته و ۳۷ نفر دیگر به شدت زخمی شده‌اند

این سخنگو گفت که مسیر خروج نیروهای وابسته به گروه طالبان و متحدانش از قندوز هم بسته شده تا آنها نتوانند فرار کنند.

صدیق صدیقی افزود که ۵۰۰ سرباز کمکی ارتش ملی افغانستان هم از روز جمعه ۱۰ میزان (مهر) وارد شهر قندوز شده‌اند. به گفته آقای صدیقی، استفاده طالبان از سپر انسانی سبب شده که عملیات پاکسازی قندوز به کندی پیش بروند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان همچنین به حمله هوایی به بیمارستان قندوز اشاره کرد و گفت دلیل حمله، ورود شماری از افراد گروه طالبان به این بیمارستان بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید در پی حمله هوایی به این بیمارستان، ۹ تن از کارکنان این سازمان کشته و ۳۷ نفر دیگر به شدت زخمی شده‌اند.

آقای صدیقی از وقوع این حادثه ابراز تاسف کرد و گفت که دولت افغانستان موضوع را بررسی خواهد کرد.

Image caption مناطقی که بیشتر درگیری در آنجا اتفاق افتاده است

درگیری 'با داعش' در ننگرهار

صدیق صدیقی همچنین گفت که شب گذشته (جمعه شب) در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نیز نیروهای امنیتی افغان ۲۰ عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را کشته‌اند.

مقام‌های محلی در ننگرهار، هفته گذشته، ۷ میزان هم از حمله نیروهای وابسته داعش به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در منطقه عبدالخیل ولسوالی اچین و وارد شدن " تلفات سنگین" به داعش در این منطقه خبر داده بودند.