ژنرال کمبل: حمله به بیمارستان قندوز به درخواست نیروهای افغان انجام شد

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال کمبل گفت دولت‌های آمریکا و افغانستان به بررسی کامل و شفاف این حادثه متعهد هستند و اگر اشتباهی صورت گرفته باشد، عذرخواهی خواهند کرد

ژنرال جان کمبل، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی حاضر در افغانستان امروز دوشنبه ۵ اکتبر در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع آمریکا گفت که حمله هوایی این نیروها به بیمارستان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز، به درخواست نیروهای افغان صورت گرفته است.

آقای کمبل جزییات بیشتری ارائه نکرد و گفت که تحقیقات در این رابطه ادامه دارد، اما اعضای تیم تحقیق به او گفته‌اند که این افغان‌ها بودند که درخواست حمله هوایی کرده بودند، نه آمریکایی‌ها.

پیشتر دولت آمریکا در بیانیه‌ای گفته بود که این حمله در پاسخ به آتشباری از داخل محوطه بیمارستان به نیروهای آمریکایی انجام شده است.

ژنرال کمبل گفت که آمریکا و افغانستان بررسی کامل و شفاف این حادثه ادامه می‌دهند و اگر اشتباهی صورت گرفته باشد، عذرخواهی خواهند کرد و عاملان این اشتباه مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

در حمله روز شنبه هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز، ۲۲ نفر کشته شدند.

روز دوشنبه ظفر هاشمی از سخنگویان دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور در گفت‌وگو با ژنرال جان کمبل خواهان ریشه‌یابی این حادثه شده است.

او افزود: "دلیل این که ما تحقیقات مشترک انجام می‌دهیم، این است که باید تحقیقات مستقل، بدون این که نتیجه آن زیر نفوذ یا سوال قرار گرفته باشد، [انجام شود]."

در همین حال حمدالله دانشی که به تازگی به عنوان سرپرست ولایت قندوز منصوب شده، به بی‌بی‌سی گفت که هواپیماهای آمریکایی تنها باغ این بیمارستان را هدف قرار دادند و ساختمان آن را طالبان منفجر کردند.

آقای دانشی گفت: "به یقین گفته می‌توانم که نیروهای طالبان در باغ این بیمارستان سنگر گرفته بودند و از آنجا بر نیروهای امنیتی شلیک می‌کردند. آنجا یکی از مستحکم‌ترین سنگرهای آنها بود."

یک شاهد عینی نیز که در وقت بمباران بیمارستان در داخل ساختمان حضور داشته و می‌خواهد ناشناخته بماند، به بی‌بی‌سی گفت که افراد مسلح طالبان در وقت بمباران در داخل ساختمان بیمارستان حضور داشتند و به سوی نیروهای افغان و بین‌المللی شلیک می‌کردند.

سازمان پزشکان بدون مرز گزارش‌ها در مورد حضور نیروهای وابسته به گروه طالبان در این بیمارستان را رد کرده و گفته است در زمان حمله بجز کارمندان این نهاد و بیمارانی که آنجا تحت مداوا بودند، کس دیگری در بیمارستان حضور نداشت.

این نهاد در بیانیه‌ای گفته است: "مهم است به خاطر داشته باشیم که مطابق با قوانین بشردوستانه، هر فرد مجروحی که در بیمارستان بستری است، فارغ از اینکه پیش از این برای چه گروهی می‌جنگیده، یک فرد غیر نظامی به حساب می‌آید."

این سازمان خواهان بررسی این حادثه از سوی یک هیات بین‌المللی بی‌طرف شده است.