پلیس قندوز: وضعیف شهر به حالت عادی برگشته است

حق نشر عکس FB
Image caption در عکس‌هایی که از شهر قندوز منتشر شده خیابان‌ها خلوت هستند

فرمانده پلیس ولایت قندوز در شمال افغانستان می‌گوید که پس از یک هفته درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد وابسته به گروه طالبان، وضعیت عادی به شهر بازگشته است و نیروهای پلیس کنترل کامل این شهر را در دست دارند.

محمد قسیم جنگل‌باغ گفته که در حال حاضر مردم در شهر در حال تردد هستند و زندگی روزمره در قندوز جریان دارد. او به ساکنان قندوز اطمینان داده که مخالفان مسلح به صورت کامل از این شهر بیرون رانده شده‌اند.

در همین حال برخی از شاهدان عینی در شهر قندوز به‌ بی‌بی‌سی گفته‎اند که جنگ در نقاطی از این شهر ادامه دارد و شمار اندکی از مردم در سطح شهر دیده می‌شوند.

به گفته این شاهدان مغازه‌ها بسته و میزان خسارتی که به بعضی از شرکت‌ها و مغازه‌ها در جریان جنگ چندروزه وارد شده، زیاد است.

آنها می‌گویند که در حال حاضر جنگ در منطقه بندر کابل در شرق شهر جریان دارد و قوای هوایی ناتو، نیروهای مخالف دولت را هدف قرار می‌دهند.

حق نشر عکس FB
Image caption ساختمان ولایت دوباره باز شده و سرپرست ولایت قندوز به دفتر کارش رفته است

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان هم روز دوشنبه ۱۱ میزان (مهر) در یک نشست خبری در کابل گفت که وضعیت شهر قندوز در حال عادی شدن است و نیروهای امنیتی عملیات خود را تا پاکسازی کامل این شهر ادامه خواهند داد.

مقامات دولت افغانستان هم گفته‌اند که حمدالله دانشی که به تازگی به عنوان سرپرست ولایت قندوز منصوب شده است، امروز به محل کارش رفته و با بر افراشته شدن پرچم دولت افغانستان بر فراز ساختمان ولایت، فعالیت این نهاد رسما آغاز شده‌ است.

حق نشر عکس MoI
Image caption شاهدان می‌گویند که درگیری روزهای گذشته به بعضی از مغازه‌ها و شرکت‌ها خساراتی وارد کرده است

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه در یک کنفرانس ویدئویی با نیروهای امنیتی افغان گفت که در جریان عملیات در شهر قندوز، اطلاعات و شکایت‌هایی درباره برخورد نادرست و آزار مردم از سوی شماری از نیروهای امنیتی به او رسیده است.

رئیس جمهور غنی، آزار و اذیت مردم و برخورد نادرست با آنها را خلاف قوانین افغانستان، قوانین بین‌المللی و مقررات حقوق بشری دانست و از مسئولان امنیتی افغانستان خواست که جلو این نوع سرپیچی‌ها و اعمال نادرست را بگیرند.

رئیس جمهوری افغانستان مشخص نکرد که چه نوع شکایت‌هایی از رفتار نیروهای امنیتی افغان به او رسیده است.

شهر قندوز روز دوشنبه ۶ میزان (مهر) به تصرف گروه طالبان در آمده بود.

حق نشر عکس MoI
حق نشر عکس MoI