سازمان پزشکان بدون مرز ادامه کار در افغانستان را بررسی می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته پزشکان بدون مرز در این حمله ۱۲ کارمند این نهاد و ۱۰ بیمار کشته و ۳۷ نفر دیگر زخمی شدند

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید که پس از حمله هوایی شنبه گذشته نیروهای آمریکایی به بیمارستان این سازمان در شهر قندوز، ادامه فعالیت خود در افغانستان را بازنگری می‌کند.

به گفته پزشکان بدون مرز در این حمله ۱۲ کارمند این نهاد و ۱۰ بیمار کشته و ۳۷ نفر دیگر زخمی شدند.

کریستوفر استوک، مدیر کل این سازمان روز پنجشنبه، ۸ اکتبر، در یک نشست خبری در کابل گفت که آنها به دلیل "ماهیت به شدت تکان‌دهنده" این حمله مجبور هستند تا ادامه فعالیت خود در افغانستان را به صورت کلی بازنگری کنند و امنیت کارمندان و بیماران خود را با دقت بسنجند.

آقای استوک گفت: "اینکه ما بتوانیم به کار خود در افغانستان ادامه بدهیم، بسته به این است که بتوانیم تضمین روشن [طرف‌های درگیر] برای احترام به قوانین انسان‌دوستانه را به دست آوریم."

دولت آمریکا دو روز پیش مسئولیت این حمله را رسما به عهده گرفت و گفت که حمله به درخواست نیروهای افغان و گروهی از کماندوهای آمریکایی انجام شده که برای بیرون راندن اعضای گروه طالبان از قندوز می‌جنگیدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در تماس تلفنی با ژوان لو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از حمله اشتباهی هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان قندوز عذرخواهی کرده است. او همچنین با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان تماس گرفته و به او تسلیت گفته است.

سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای گفته که پیام عذرخواهی دریافت شده اما همچنان خواستار تحقیقات توسط "کمیسیون بین المللی حقیقت یاب امور بشردوستانه" (IHFFC) است. این کمیسیون در سال ۱۹۹۱ براساس کنوانسیون ژنو ایجاد شد.

پیشتر حمدالله دانشی، سرپرست ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفته بود که قبل از حمله هوایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز، نیروهای وابسته به گروه طالبان در باغ این بیمارستان سنگر گرفته بودند و از آنجا بر نیروهای افغان و خارجی آتشباری می‌کردند.

اما مسئولان این نهاد در نشست خبری روز پنجشنبه بار دیگر این ادعاها را رد کردند و گفتند در زمان وقوع حمله، هیچ فرد مسلحی در ساختمان و محوطه بیمارستان حضور نداشته است.

به گفته آنها در جنگ اخیر قندوز، افراد زخمی هر دو طرف درگیری به صورت یکسان و بدون توجه به وابستگی‌های سیاسی و قومی آنها در این بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند.

بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز پس از حمله هوایی روز شنبه از فعالیت بازمانده و هنوز زمانی برای از سرگیری فعالیت آن اعلام نشده است.

گویلهم مولینیه، مدیر این نهاد در افغانستان روز پنجشنبه گفت که هنوز توضیح و یا اطمینانی که سبب اعتماد آنها برای بازگشتن به قندوز شود، دریافت نکرده‌اند.