سازمان جهانی غذا به آوارگان جنگ قندوز کمک می‌کند

حق نشر عکس epa
Image caption شمار زیادی از ساکنان قندوز پس از آغاز جنگ در این شهر به شهرها و ولایت‌های همجوار رفته‌اند

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد گفته است توزیع مواد غذایی برای بیش از یک ماه ۱۵۰ خانواده‌ای را که برای فرار از جنگ قندوز به شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ رفته‌اند، آغاز کرده است.

این سازمان در خبرنامه‌ای که روز پنجشنبه ۱۶ میزان (مهر) به رسانه‌ها فرستاده همچنین از توزیع غذا برای نزدیک به ۹۵۰ خانواده دیگر قندوزی که به شهر تالقان، مرکز ولایت تخار گریخته‌اند، خبر داده است.

از زمان حمله گروه طالبان به شهر قندوز در روز ۲۸ سپتامبر سال جاری، شمار زیادی از ساکنان این شهر به شهرها و ولایت‌های همجوار فرار کرده‌اند.

به گفته برنامه جهانی غذا اوایل هفته جاری بیش از ۳ تن مواد غذایی از طریق اداره ملی مدیریت بحران افغانستان به خانواده‌های بیجاشده در شهر مزار شریف توزیع شده است.

این سازمان همچنین آرد گندم غنی‌شده با ویتامین و مواد معدنی را در اختیار نانوایی‌های طرف قرارداد اداره ملی مدیریت بحران افغانستان قرار داده تا برای آوارگان جنگ قندوز نان بپزند.

این اداره در حال برآورد نیازهای انسانی در میان آوارگان جنگ قندوز در شهرهای شمال افغانستان از جمله مزارشریف، پلخمری، تالقان و فیض آباد است و مواد غذایی کافی برای نزدیک به ۱۲ هزار خانواده را آماده کرده است.

مسئولان برنامه جهانی غذا می‌گویند که هم‌زمان با تشدید درگیری در قندوز، این سازمان به صورت جدی نسبت به سلامت و امنیت غذایی شهروندانی که در قندوز مانده‌اند، نگران است.

آنجلینا روداکوبانا، مسئول این سازمان در افغانستان گفته است که آنها با همکاری دیگر نهادهای انسان‌دوستانه اوضاع در قندوز را زیر نظر دارند و آماده هستند به محض فراهم شدن شرایط مناسب امنیتی، کمک‌های خود را به این شهر گسترش دهند.

بررسی دلایل سقوط قندوز

حق نشر عکس AP
Image caption آقای غنی از هیات حقیقت‎یاب خواسته تا دلایل سقوط قندوز را همه‌جانبه و بی‌طرفانه بررسی کند

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی دلایل سقوط قندوز به دست گروه طالبان، یک هیات حقیقت‌یاب تعیین کرده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان که روز پنجشنبه به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی، فاروق وردک، وزیر پیشین معارف (آموزش و پرورش)، فضل کریم ایماق، ایوب رفیقی و ابدال‌الله محمدی در ترکیب این هیات حضور دارند.

ریاست جمهوری افغانستان گفته که به این هیات وظیفه داده شده تا "با آزادی کامل تمام جوانب حادثه قندوز را به صورت واضح و بی‌طرفانه" بررسی کنند.

آقای غنی از این هیات خواسته تا با تجربه‌ای که دارند گزارشی همه‌جانبه و روشن را به مردم و دولت ارائه کنند تا مشخص شود در قندوز چه اتفاقی افتاده، به چه اصلاحاتی نیاز است و از تجربه قندوز در آینده چگونه باید استفاده کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفته است که عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در تمام ولایت‌های شمالی این کشور تا زمان پاکسازی کامل آنها از وجود "گروه‌های تروریستی" ادامه خواهد یافت.

شهر قندوز ده روز پیش به دست شورشیان وابسته به گروه طالبان افتاد. هرچند نیروهای امنیتی افغانستان توانستند سه روز پس از آن کنترل بخش‌های عمده قندوز را به دست گیرند اما گفته می‌شود درگیری در نقاطی از این شهر همچنان ادامه دارد.

روز پنجشنبه صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) قندوز در یک نشست خبری در کابل گفت که شماری از افراد وابسته به طالبان همچنان در نقاطی از شهر قندوز مخفی شده‌اند.

رئیس جمهور اطمینان داده گفت که عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی در تمام ولایات شمال شرق تا زمانی ادامه خواهد یافت که آن ولایات از وجود گروه های تروریستی پاکسازی گردد.