روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۰ میزان

حق نشر عکس AFP
Image caption افغانستان در ماه‌های گذشته شاهد درگیری خونین بوده است

امنیت و چالشهای که نا امنی اکنون در سراسر افغانستان ایجاد کرده به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم افغانستان تبدیل شده و روزنامه‌های امروز کابل نیز بیشتر به انتقاد و تحلیل اوضاع امنیتی در کشور پرداخته‌اند.

دیروز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام‌کرد که دیگر اجازه نخواهد داد کسی در زمینه تقرر مقاماهای امنیتی مداخله کند. سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات روز نوشته که بهتر است آقای غنی به جای حرف‌های گنگ و مبهم، امنیت را تأمین کند.

نویسنده افزوده که برای مصئون نگهداشتن نهادهای امنیتی از شر دخالت‌ها، خوب است رئیس حکومت وحدت ملی نام آن‌هایی را که قصد دخالت دارند، افشا کند. در صورتی‌که حکومت وحدت ملی بتواند امنیت را تامین کند و از جان و مال مردم مواظبت کند به‌صورت طبیعی جلو دخالت‌ها گرفته خواهد شد و هیچ فرد یا گروهی مجال نفوذ در امور امنیتی را پیدا نخواهد کرد.

در ادامه این سرمقاله آمده که واقعیت تلخ این است که نا امنی به شکل وصف‌ناپذیری زیاد شده‌است و اگر این روند ادامه پیداکند و حکومت وحدت ملی در تامین امنیت هم‌چنان ناکام باشد، معلوم نیست چه آینده‌ا‌ی در انتظار مردم خواهد بود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که ولایت‌های شمالی افغانستان به ساحه نا امن مبدل شده و صدها تروریست خارجی با افراد گروه طالبان در این مناطق تجمع کرده و هدف شان نه تنها نا امن ساختن افغانستان بلکه کشورهای آسیای میانه، روسیه و چچن است.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه سازمان‌های اطلاعاتی منطقه، بازی بزرگی را در سطح منطقه به راه انداخته که با تاسف این بازیها زمینه و فضای مداخله و تجاوز بیرونی را در افغانستان سبب شده و اگر جلو آن گرفته نشود بدون شک ادامه آن دامن کشورهای دیگر را در منطقه نیز خواهد گرفت.

نویسنده افزوده که اکنون مشخص شده که عامل اصلی نا امنی افغانستان در بیرون افغانستان است، باید جامعه جهانی بر کشورهای که عامل این نا امنی در افغانستان هستند، فشار وارد کند و در قدم بعدی به تجهیز، تسلیح و ظرفیت سازی نیروهای امنیتی افغان بپردازند.

روزنامه ۸صبحنیز با اشاره به اعلام اخیر مقامات روسیه که گفته در نظر دارد افغانستان را کمک نظامی کند، نوشته که اگر روسیه در هماهنگی با ناتو، ارتش افغانستان را حمایت تسلیحاتی کند و معلومات استخباراتی را در اختیار نیروهای کشفی و امنیتی افغانستان بگذارد، مبارزه با تروریسم موثریت بیشتری خواهد یافت، به شرط آن‌که این کار در هماهنگی با ناتو و آمریکا انجام شود.

نویسنده افزوده که حالا پرسش مهم و بنیادی این است که آیا روسیه، ناتو و آمریکا که در خاورمیانه منافع متضاد دارند، در جنگ افغانستان همسو خواهند شد؟ شواهد و مدارک نشان می‌دهد که پاسخ این پرسش مثبت است. تروریست‌هایی که حالا در افغانستان حضور دارند و می‌جنگند، هم با آمریکا و ناتو دشمنی دارند و هم با روسیه خصومت می‌ورزند.

سرمقاله نویس ۸صبح افزوده که هدف اصلی جنگجویان کشورهای آسیای میانه و حوزه دریای اورال است. این جنگجویان تنها برای ناتو تهدید نیستند. در گذشته هم وقتی گروه طالبان در افغانستان حاکم بودند، هم به سران القاعده پناه داده بودند و هم به سازمان‌های افراطی متعلق به کشورهای آسیای میانه و چچن، بنابراین روسیه از پایان جنگ افغانستان به نفع گروه‌های تروریستی، سود نمی‌برد.

روزنامه وحدت نوشته که حکومت وحدت ملی و شخص رئیس جمهوری باید اعتماد از دست رفته مردم به دولت وحدت ملی را نسبت به اینکه با مردم صادق افغانستان است جلب و توانایی و صلابت حکومت را در تامین امنیت به کشور بازگرداند.

نویسنده افزوده که کمیسیون حقیقت یاب قندوز باید هرچه زودتر و با شفافیت کارش را به پایان رساند و با رسانه‌ها شریک سازد زیرا نظام کنونی بیشتر از این ظرفیت ندارد تا از نیروهای ستون پنجم آسیب ببینند.

روزنامه افغانستان نیز نوشته که سقوط سریع و غیرقابل پیش بینی ولایت قندوز به دست گروه طالبان، از یک طرف نگرانی‌های عمومی را در افغانستان دامن زد و سبب بی‌اعتمادی مردم به حکومت و نهادهای امنیتی شد و از سوی دیگر رهبران احزاب و جهادی را به واکنش وا داشت و خواهان بسیج مجاهدین برای دفاع از کشور و مردم شان شدند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که در پی نشست‌های رهبران جهادی، پیشنهادی ترتیب و به رئیس جمهوری تحویل داده شد. هدف از این پیشنهاد تشکیل شورای عالی"ثبات" است که در همکاری مشترک حکومت و رهبران جهادی، رهیافت‌های مؤثر برای حفظ ثبات و کاهش نا امنی‌ها جستجو می‌شود.

به نظر نویسنده مشکل عمده دراین است که مردم و سران حکومت فعلی، به اهداف و انگیزه‌های دلسوزانه رهبران جهادی به دیده شک و تردید می‌نگرند. در سال‌های گذشته این رهبران بیشتر برای حفظ خودشان در مرکز قدرت تلاش کرده‌اند و کوشش‌های امروزی آنها نیز بیشتر در همین قالب توجیه می‎شود، تا انگیزه ها و اهداف والای ملی. اگر چنین باشد، تشکیل شورای عالی ثبات، همانند بسیاری از کمیسیون ها و شوراهای دیگر هزینه بر و نامؤثر خواهد بود.