ادامه نبرد در غزنی؛ '۷۲ جنگجوی طالبان' کشته شدند

Image caption شاهراه کابل-غزنی از دو روز پیش مسدود است

مقام‌های ولایت غزنی در جنوب افغانستان گفته‌اند که با رسیدن نیروهای تازه‌نفس به این ولایت، عملیات تهاجمی علیه گروه طالبان آغاز شده و ۷۲ جنگجوی این گروه کشته شده‌اند.

محمدعلی احمدی معاون والی گفته است با رسیدن این نیروها از کابل، عملیات تهاجمی دیشب آغاز شد و به دنبال آن در یک حمله هوایی به مواضع طالبان در ولسوالی مقر ۴۰ عضو این گروه کشته شدند. به این ترتیب، مجموع تلفات طالبان در جریان عملیات دیشب را به ۷۲ تن رساند.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که پنج تن از فرماندهان گروه طالبان در میان کشته‌شدگان هستند.

آقای احمدی افزود که با اجرای عملیات دیشب، وضعیت جنگ تغییر کرده و طالبان نتوانستند به هدف خود که کشاندن جنگ به کوچه‌ و خیابان‌های شهر غزنی بود، برسند و حالا افراد این گروه در وضعیت تدافعی قرار گرفته‌اند.

حق نشر عکس b
Image caption طالبان بارها با بمب و موشک به شهر غزنی حمله کرده‌اند، اما این بار حمله تهاجمی کردند

معاون والی غزنی گفت که براساس گزارش‌های اطلاعاتی و همچنین شنود مکالمات طالبان در اطراف غزنی، ستیزه‌جویان مختلف داخلی و خارجی در مناطق مختلف غزنی تجمع کرده‌اند.

به گفته او، پس از آغاز حمله طالبان در دو روز پیش (۲۰ میزان/مهر) افراد طالبان در اطراف شهر غزنی به تدریج افزایش یافت و به بیش از دو هزار نفر رسید.

آقای احمدی افزود که پیش از حمله طالبان به غزنی، ملا اختر منصور رهبر گروه طالبان برای مدت کوتاهی به منطقه "ناوه" در شرق ولایت غزنی، در نزدیک مرز پاکستان، آمده و به نیروهای تحت فرمانش دستور داده بود که عملیات تهاجمی شبیه تهاجم قندوز را در غزنی اجرا کنند.

به گفته او، طالبان در این نبرد انواع سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین را به کار می‌برند و تجهیزاتی را که در ولایت قندوز به دست آورده بودند هم به غزنی منتقل کرده‌اند.

طالبان پریروز راه کابل-قندهار را در ولایت غزنی مسدود کردند. به گفته آقای احمدی آنان پنج تا شش کیلومتر این شاهراه در جنوب شهر غزنی را در کنترل دارند و پل‌ها را در این منطقه ویران کرده‌اند.

گروه طالبان روز دوشنبه در اعلامیه‌ای از مسافران خواسته بود که از رفت و آمد در این شاهراه خودداری کنند، اما درباره اظهارات تازه معاون والی غزنی اظهار نظر نکرده است.

حق نشر عکس bbc

مطالب مرتبط