وزیر دفاع آمریکا لزوم تغییر در برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را مطرح کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفته است که نظر به شرایط فعلی در افغانستان، برای آمریکا مهم است که در برنامه حضور نظامی خود در این کشور بعد از سال ۲۰۱۶ تغییرات لازم را منظور دارد.

وزیر دفاع آمریکا در مورد موضوع خروج نظامی از افغانستان گفته است:" ما خارج نمی‌شویم. نمی‌توانیم خارج شویم. اگر چنین کنیم به همه‌ی دستاوردهایی که تا به حال داشته‌ایم، پشت پا زده‌ایم."

آقای کارتر گفته است که اعلام برنامه خروج و صحبت کردن مداوم در مورد آن "نقض غرض" است.

نظر به برنامه فعلی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از پایان سال ۲۰۱۶، تنها حدود از ده هزار نظامی آمریکایی که در حال حاضر در افغانستان حضور دارند، تنها نزدیک به یک هزار نفر در این کشور باقی خواهند ماند.

برنامه رئیس جمهوری آمریکا همواره مورد انتقاد برخی گروه‌ها در داخل آمریکا بوده که آنرا "عجولانه" خوانده‌اند.

چند ماه پیش جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه گفت: "عدم حضور ما خلاء به وجود می‌آورد و ما دیدیم که چه چیزی این خلاء را در عراق و سوریه پر کرد. مناطق بدون برخورداری از حکومت به تروریست‌ها امکان می‌دهد تا مصیبت عراق را بر سر افغانستان نیز بیاورند - بی‌ثباتی فزاینده، پناه‌گاه‌های امن تروریستی و تهدیدهای مستقیم علیه ایالات متحده آمریکا."

ماه گذشته روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که برخی از مقام‌های نظامی آمریکا و متحدان این کشور از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نگرانند و در حال بررسی گزینه‌های ادامه حضور چندین هزار تن از این نیروها پس از سال ۲۰۱۶ را در دست بررسی دارند.

دولت افغانستان در نخستین تابستانی که مسئولیت تامین امنیت به دوش نیروهای افغان است، در حداقل چهار جبهه با طالبان در جنگ است.

در عین حال، نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در چندین ولایت افغانستان در حال جذب داوطلب هستند و نظر به اظهارات مقام‌های بلندپایه امنیتی، تهدیدی جدی را متوجه امنیت دولت افغانستان می‌کنند.