اشرف غنی: آمریکا افغانستان با ثبات را به نفع دنیا و منافع خود می‌داند

حق نشر عکس b
Image caption آقای غنی گفته که آمریکا به نخست وزیر پاکستان درباره پناهگاه‌های تروریسم در این کشور صحبت خواهد کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با استقبال از تصمیم بارک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا برای ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۵، گفته است که آمریکا افغانستان با ثبات را به نفع دنیا و به نفع منافع خود می‌داند و به همین دلیل علاوه بر حضور نظامی به همکاری در بخش اقتصادی و حکومتداری نیز متعهد است.

رئیس جمهوری افغانستان که بعد از سخنرانی دیشب آقای اوباما در کابینه دولت افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که تمرکز آمریکا بعد از این بر بخش‌های عمده همانند آموزش، تجهیز و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود و علاوه بر آن، در زمینه مبارزه با تروریسم هم با افغانستان همکاری خواهد کرد.

به گفته آقای غنی، آمریکا و افغانستان منافع مشترک دارند و کابل در دیدگاه وسیع‌تر همکاری منطقه‌ای آمریکا را به حیث یک مرکز عمده ضد تروریسم تقویت خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان درباره علت تصمیم آمریکا به ادامه حضور در کشورش گفت که فداکاری، قربانی و دفاع مردم و نیروهای امنیتی افغانستان باعث ایجاد اطمینان در جامعه جهانی شده است. وی افزود که علاوه بر آن، کارکرد موفقیت آمیز دولت وحدت ملی و چهار چوپ همکاری دو جانبه بر اساس موافقت‌نامه استراتژیک و توافق‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا نیز واشنگتن را به انجام تعهداتش در قبال دولت و ملت افغانستان متعهد کرده است.

اشرف غنی گفت که مردم افغانستان با خطرات منطقه‌ای مواجه هستند و پناهگاه تروریسم در خارج این کشور وجود دارد. حملات تروریستی به دلیل ختم نقش جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان بیشتر شده و این افزایش قابل پیش بینی بود. وی گفت که در سال گذشته ۲۵ سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند.

آقای غنی تاکید کرد که شمار نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۵ ثابت باقی می‌ماند. در حالکیه قرار بود تا پایان سال جاری میلادی به یک هزار نفر کاهش یابد و وظیفه آنان به محافظت از مراکز دیپلماتیک آمریکا منحصر باشد. با تصمیم اخیر ایالات متحده، این نیروها در پایگاه‌های نظامی بگرام در شمال کابل، قندهار در جنوب، جلال آباد در شرق و خوست در جنوب شرق افغانستان حضور خواهند داشت و با نیروهای افغان همکاری خواهند داشت.

به گفته رئیس جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۶ این نیروها به ۵۵۰۰ کاهش خواهد یافت ولی صلاحیت و تعهدات آمریکا باقی می‌ماند و از ۴۱ کشور دیگر بین‌المللی حاضر در افغانستان نیز کابل درخواست تداوم مدیریت می‌کند.

آقای غنی گفت که قرار است هفته آینده نواز شریف، نخست وزیر پاکستان به آمریکا سفر کند و در طول این دیدار، تاکید مقامات آمریکایی بر این خواهد بود که باید به پناهگاههای تروریسم در پاکستان نقطه پایان گذاشته شود و این پیامی واضح به گروه طالبان و طرفدارانش است که تنها راه، راه مذاکره مشروع سیاسی با دولت افغانستان است.