پاکستان به صدها کامیون حامل کالاهای صادراتی افغانستان اجازه ورود نداده است

Image caption آقای الکوزی تهدید کرد که اگر این مشکل حل نشود، بازرگانان افغان مانع ورود کامیون‌های پاکستانی به افغانستان خواهند شد

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که پاکستان به بیش از ۳۰۰ کامیون حامل میوه و سایر اموال صادراتی افغانستان اجازه ورود به خاک خود را نداده است.

به گفته آقای الکوزی این کامیون‌ها که بیشتر آنها میوه تازه بار دارند، بیش از یک هفته است که در منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان متوقف شده‌اند.

او گفت که اکنون فصل صادارت میوه افغانستان است و این اتفاق می‌تواند برای بازرگانان افغانستان مشکلات اقتصادی زیادی به بار آورد.

آقای الکوزی افزود که پاکستان در این اواخر مشکلات زیادی برای بازرگانان افغان ایجاد کرده و از رانندگان افغان برای ورود به این کشور ضمانت‌نامه و ویزا می‌خواهد اما هر هفته نزدیک به 500 کامیون پاکستانی وارد افغانستان می‌شوند و بدون ویزا و جواز عبور، در تمام افغانستان تردد می‌کنند.

او تهدید که اگر وزارت خارجه افغانستان به این مشکل رسیدگی نکند، بازرگانان افغان خود مانع ورود کامیون‌های پاکستانی به افغانستان خواهند شد.

سفارت پاکستان در کابل گفته است که این مشکل به سبب آن ایجاد شده که دولت افغانستان از صدور ویزا برای آن عده از کارمندان این سفارت که مسئول صدور جواز ورود به پاکستان هستند، ویزا نداده است.

اما وزارت خارجه افغانستان این ادعا را رد کرده و می‌گوید که صدور ویزا برای هیچ دیپلماتی معطل نشده است. وزارت خارجه افغانستان همچنین این اقدام پاکستان را نقض تفاهم‌نامه‌های امضاشده میان دو کشور دانسته است.

افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۱۱ موافقت‌نامه بازرگانی و تجارتی را به نام اپتا (APTTA) به امضا رساندند.

Image caption براساس موافقت‌نامه اپتا تاجران افغان اجازه دارند تا محصولات این کشور را به بازارهای بزرگ هند و چین و از طریق بندر کراچی، بندر قاسم و گوادار به سایر نقاط جهان صادر کنند

بر اساس مفاد این موافقتنامه تاجران افغان اجازه دارند تا محصولات این کشور را به بازارهای بزرگ هند و چین و از طریق بندر کراچی، بندر قاسم و گوادار به سایر نقاط جهان صادر کنند.

دولت افغانستان ابراز امیدواری کرده بود که این موافقت‌نامه باعث افزایش صادرات افغانستان و کاهش مدت زمان توقف در مرزها شود.

هند و پاکستان از بازارهای عمده صادرات میوه افغانستان به حساب می‌آیند.