طالبان کنترل ولسوالی غورماچ در ولایت فاریاب را بدست گرفت

حق نشر عکس bbc
Image caption فاریاب در ماه‌های اخیر شاهد ناآرامی‌های زیادی بوده و چند روز قبل افراد گروه طالبان تلاش کردند که شهر میمنه را تصرف کند که حمله آنان توسط نیروهای امنیتی افغان دفع شد

رحمت‌الله ترکستانی، عضو شورای ولایتی فاریاب در شمال افغانستان تایید کرده است که ولسوالی غورماچ این ولایت به دست نیروهای طالبان افتاده است.

آقای ترکستانی در همین رابطه به بی‌بی‌سی گفت که این ولسوالی به مدت یک هفته در محاصره نیروهای وابسته به گروه طالبان بود که حوالی ساعت ۱۱ دیشب به وقت محلی، شنبه ۲۵میزان (مهر)، کنترل آن به دست گروه طالبان افتاد.

همزمان یک مقام امنیتی ولایت فاریاب که خواست نامی از او برده نشود، نیز سقوط مرکز این ولسوالی را به دست افراد گروه طالبان به بی‌بی‌سی تایید کرد و گفت درگیری اکنون در محل ادامه دارد.

این ولسوالی در حد فاصل ولایت فاریاب و ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان و در مسیر جاده حلقوی افغانستان قرار دارد.

آقای ترکستانی گفت که شب گذشته پاسگاه‌های غرب ولسوالی توسط افراد گروه طالبان تصرف شدند که این پیشروی، زمینه را برای سقوط مرکز ولسوالی و بازار آن فراهم کرد.

به گفته آقای ترکستانی اکنون نیروهای گروه طالبان تمام دفاتر ولسوالی را آتش زده و نیروهای پلیس که در این ولسوالی مستقر بودند نیز به یک پایگاه ارتش ملی افغانستان مستقر در محل پناه گرفته‌اند.

او گفت که این پایگاه ارتش نیز اکنون در محاصره است و اگر نیروهای کمکی به محل نرسند امکان سقوط آن نیز می‌رود.

آقای ترکستانی درباره علت سقوط این ولسوالی گفت که قبلا یک واحد ۵۰۰ نفری نیروهای پلیس ملی افغانستان در محل مستقر بودند که وزارت داخله (کشور) افغانستان شمار آنها را به ۲۰۰ نفر کاهش داد.

او مدعی شد که در کنار کاهش شمار نیروها، مقامات وزارت کشور افغانستان توجه لازم را به سربازان مستقر در این ولسوالی نداشت و این سربازان برای مدت چهار ماه حقوق نگرفته بودند، به آنان مرخصی داده نشده بود، در کنار آن مهمات این نیروها در روزهای که در محاصره بودند به اتمام رسیده بود.

آقای ترکستانی گفت که دولت تاکنون هیج اقدامی را برای بازپس گیری این ولسوالی نکرده و به نیروهای امنیتی افغانستان تاکنون تلفاتی وارد نشده‌، فقط حدود هشت خودرو پلیس و مقداری امکانات دیگر به دست افراد گروه طالبان افتاده است.

سخنگوی گروه طالبان نیز در صفحه تویتر خود نوشته که کنترل ولسوالی غورماچ و فرماندهی پلیس این ولسوالی را همراه با پاسگاهای نیروهای امنیتی تصرف و مدعی شده که به نیروهای امنیتی افغان تلفات سنگین وارد و اسلحه زیاد به دست افراد این گروه افتاده است.

ولایت فاریاب شاهد نا آرامی‌های زیادی بوده است و چند روز قبل نیروهای گروه طالبان قصد تصرف شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب را داشتند که موفق نشدند و حمله آنان توسط نیروهای امنیتی افغان دفع شد.

حق نشر عکس f