روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه۲۷ میزان

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر روزنامه هشت صبح

بیشتر سر مقاله و مطالب تحلیلی روزنامه‌های امروز کابل به سخنان دیروز عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان اختصاص یافته و از او انتقاد شده که آقای عبدالله فکر می‌کند از نظر ذهنی هنوز اپوزیسیون است و از نظر زمانی در دوران حکومت حامد کرزی قرار دارد.

دیروز آقای عبدالله در یک نشست خبری اعلام کرد که سیاست آشتی جویانه دولت قبلی باعث تقویت طالبان شده و به گفته او، مشکلاتی که دامن‌گیر حکومت وحدت ملی شده، بیشتر این مشکلات مانند فساد اداری، افزایش تولید مواد مخدر، جنجال‌های انتخاباتی و عدم احترام به نهادهای دولتی، از میراث‌های حکومت قبلی است.

سرمقاله نویس روزنامه سرنوشت، نوشته که این وظیفه رئیس اجرائی دولت وحدت ملی نیست که بیاید و بگویند که وضعیت اقتصاد کشور به این دلیل خراب است که کشورهای خارجی کمک خود را کاهش داده و امنیت نیز به این دلیل خراب است که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون رفته‌اند.

به نظر نویسنده رهبران دولت وحدت ملی برای بیرون رفت از وضعیت کنونی باید راه حل پیدا کنند. آنان بجای جدال بر سرقدرت باید تلاش کنند تا وضعیت حکومت را سامان دهند. به جای گماشتن اقارب خود تلاش کنند که کسانی را به کار گمارد که بتواند برای دولت افغانستان مثمر واقع شوند.

۸صبح نیز نوشته که دیروز آقای عبدالله در یک نشست خبری اذعان کرد که مردم افغانستان باور و اعتماد خود را به حکومت وحدت ملی از دست داده‌اند. به نظر نویسنده آقای عبدالله بار دیگر فرافکنی کرد و بحران‌های امنیتی و اقتصادی را میراث حکومت آقای کرزی خواند. اگر گروه طالبان را سیاست‌های اشتباه آقای کرزی قوت داد، چرا در این یک سال گذشته حکومت وحدت ملی قدم‌های جدی علیه شبکه‌های حمایتی آنان در کلان‌شهرهای کشور بر نداشته است؟

حق نشر عکس etllatroz
Image caption تیتر و عکس روزنامه اطلاعات روز

سرمقاله نویس این روزنامه از آقای عبدالله پرسیده که چرا در یک سال گذشته دولت وحدت ملی قادر به مقرری‌های بسیاری از پست‌های وزارت‌خانه‌ها به‌دلیل اختلاف‌های سیاسی میان رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی نشدند و این کار به حالت تعلیق است؟ وزیران کابینه برخی از پست‌های خالی را عمدا پر نمی‌کنند و می‌خواهند از آن برای تطمیع نمایندگان پارلمان و دیگر مقام‌های حکومتی استفاده کنند.

نویسنده ۸صبح افزوده که اعتماد مردم با گفتن این‌که آقای کرزی همه مشکلات را به ارث گذاشته است، اعاده نمی‌شود. کسی به ناتوانی کرزی و اشتباه بودن برخی از سیاست‌های او شکی ندارد، اما رهبران حکومت وحدت ملی نباید خسته را به نام کرزی بشکنند و خود را بی‌گناه جلوه دهند. کرزی مورد قضاوت تاریخ قرار می‌گیرد، اما حالا وظیفه رئیس‌جمهور غنی و آقای عبدالله است تا به مشکلات رسیدگی کنند.

روزنامه عدالت و توسعه نیز نوشته که معمول است حکومت جدید، بسیاری از مشکلات را به حکومت قبلی نسبت دهد، اما از عمر حکومت وحدت ملی نیز یکسال و چندی گذشته است. کارنامه این حکومت نیز درخشان تر از حکومت قبلی نیست و این حکومت نیز نتوانسته حداقل در مسیر درست گام بردارد.

نویسنده افزوده که گذشت زمان مشخص خواهد کرد که آیا حکومت وحدت ملی، واقعا ارداه جدی در مواجه و برخورد با گروه طالبان دارد و یا اینکه برای پوشاندن ضعف‌های مدیریتی خود، این صحبت‌ها را ایراد می‌کند.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان نیز با اشاره به اینکه آقای عبدالله مشکلات را به دوش حکومت قبلی گذاشت، نوشته که حکومت باید متوجه ابعاد دیگری از واقعیت‌های امروزی افغانستان باشد. اگر این مشکلات در گذشته وجود داشته است، با تشکیل حکومت وحدت ملی و امضای پیمان امنیتی با آمریکا مردم انتظار بهبود وضعیت سیاسی، اداری و امنیتی را داشتند. مردم با شور و شوق در انتخابات شرکت کردند و با هزار امید به شما رأی دادند، تا افغانستان را از این شرایط دشوار عبور داده و نوعی اطمینان نسبت به امنیت، ثبات، آزادی و عدالت اجتماعی به وجود آورید.

نویسنده افزوده که حکومت فعلی نمی‌تواند تمام مشکلات را به گردن حکومت قبلی بیندازد و از زیر بار مسؤلیت‌های خود شانه خالی کند، همانطوری که حکومت پیشین نمی‌تواند اشتباهات راهبردی خود را در عرصه سیاست داخلی و خارجی انکار نماید. میزان بالای از دشواری‌های امروز به ناکارایی، تنبلی و گرایشهای قومی و سیاسی مقامات حکومت وحدت ملی بر می‌گردد و این حکومت در یکسال گذشته کمترین دستاوردی را در عرصه ملی به نمایش نگذاشته است.

سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به اینکه دیروز آقای عبدالله بیشتر کلی گوی کرد، نوشته که رئیس اجرایی دیدگاهش را به گونه‌ی مطرح کرد که گویا ایشان از نظر ذهنی هنوز اپوزیسیون و از نظر زمانی در دوران حکومت حامد کرزی قرار دارد.

نویسنده این روزنامه نوشته که در یک سالگی حکومت وحدت ملی مجموع زندانی‌های دو ولایت (غزنی- قندوز) به شمول زندانی‌های خطرناک گروه طالبان که به‌خاطر ضعف این حکومت در تأمین امنیت و بی‌توجی زیاد از زندان فرار کردند، چند برابر بیشتر از کل دوران حکومت چهارده ساله‌ای پیشین است. بیشتر از یک هزار زندانی تنها در سال نخست حکومت وحدت ملی از زندان فرار کردند و تعداد شان بر علیه دولت جبهه گرفتند. بنابراین، فرار زندانی‌ها مربوط به حکومت وحدت ملی و مربوط به "اوضاع جاری" کشور است نه چهارده سال گذشته.

سرمقاله نویس افزوده که این نگاه به وضعیت کشور، گویای فرافکنی است و نشان می‌دهد که سران حکومت وحدت ملی به جای پرداختن به توانایی‌ها و اعتراف به ناکامی‌ها از واقعیت‌های تلخ می‌گریزند. کسی انتظار ندارد آقای عبدالله از جایگاه منفعل در ساختار حکومت وحدت ملی اوضاع را از برج عاج مانند، قصر سپیدار تحلیل کند؛ هرچند تحلیل آگاهانه لازمه حکومتداری و سیاست است اما خوب است آقای عبدالله از مقام ریاست اجرایی مسئولانه حرف بزند و خود را از فضای اپوزیسیون بودن رهایی بخشد و قبول کند که سیاست ورزی در جهان امروز همراه با پذیرش اشتباه و انتقاد از خود است نه تاختن به دیگران.