نخست‌وزیر پاکستان: نمی‌توانیم هم‌ با طالبان مذاکره کنیم و هم آنها را بکشیم

حق نشر عکس AFP
Image caption نواز شریف گفته که کشورش حاضر است به آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح در افغانستان کمک کند

نخست وزیر پاکستان که در واشنگتن به سر می‌برد، گفته است که او به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که کشورش حاضر است به آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح در افغانستان کمک کند اما "نمی‌تواند هم‌زمان هم طالبان را بکشد و هم آنها را به پای میز مذاکره بیاورد".

آقای شریف این اظهارات را روز جمعه، ۲۳ اکتبر، در جریان یک سخنرانی در موسسه صلح آمریکا در واشنگتن ابراز کرده است.

مقام‌های افغان می‌گویند که اسنادی در دست دارند که نشان می‌دهد گروه‌های شورشی مخالف دولت افغانستان در مناطقی در خاک پاکستان پناه گرفته‌اند و از آنجا حملات خود را به اهداف نظامی و غیر نظامی در افغانستان سازماندهی می‌کنند.

دولت پاکستان و سازمان اطلاعات ارتش این کشور همواره حمایت از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان را رد کرده‌اند اما گفته‌اند که آماده هستند از نفوذی که بر این گروه‌ها دارند، برای پیشرفت روند صلح در افغانستان استفاده کنند.

پاکستان میزبانی نخستین دور مذاکرات رسمی میان دولت افغانستان و گروه طالبان را در اوایل ژوئیه امسال بر عهده داشت اما این مذاکرات پس از انتشار خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان، برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

شب گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در یک بیانیه مشترک در واشنگتن، تاکید کردند که دو کشور همچنان بر ادامه روند صلح در افغانستان متعهد هستند و از رهبران طالبان خواستند تا برای رسیدن به صلحی پایدار، به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان رو آورد.

آقای شریف بار دیگر تاکید کرد که کشورش به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد تا از خاکش علیه کشور دیگری استفاده کند و از کشورهای منطقه نیز خواست که سیاستی مشابه در پیش گیرند.

در گذشته پاکستان نیز گفته است رهبران تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان پناه گرفته‌اند و از آنجا دست به حمله به اهدافی در پاکستان می‌زنند.