مراسم عاشورا با تدابیر شدید امنیتی در افغانستان برگزار شد

حق نشر عکس AFP
Image caption از آغاز دهه محرم پرچم‌ها در اغلب مناطق شهر کابل بر افراشته می‌شود

مراسم عاشورا در افغانستان در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور گسترده مردم در مساجد و زیارتگاه‌ها برگزار شد.

زیارتگاه سخی در غرب کابل و زیارت حضرت ابوالفضل در مرکز شهر کابل از مناطق عمده تجمع عزاداران و دسته‌های سینه زنی و نوحه خوانی بودند.

این مراسم در سراسر افغانستان تاکنون به آرامی برگزار شده‌ است.

مردم در نقاط مختلف شهر کابل درهای سیاه برپاکرده و در سطح شهر ایستگاه‌های ایجاد شده که برای مردم و عزاداران شیر و شربت توزیع می‌کنند.

در کنار شیعیان، مردم اهل تسنن نیز این روز را در افغانستان گرامی می‌دارند، آنان به مردم خیرات می‌دهند و در مساجد ختم قران می‌گیرند وبه توزیع نذر اقدام می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption امسال محرم و عاشورا با تدابیر شدید امنیتی همراه بود

در کنار مراسم عزاداری در اغلب شهرهای این کشور مردم به اهدا خون اقدام کرده‌اند و علمای افغانستان نیز از مردم خواسته‎اند که بجای قمه و تیغ زنی خون اهدا کنند. در روزهای گذشته نیز نهاهای مدنی مردم را تشویق می‌کردند که خون اهدا کنند.

قمه‌زنی در اماکن عمومی در عاشورای امسال گزارش شده که انتقادهایی را به دنبال داشته است. بیشتر این انتقادها از سوی شیعیان منتقد صورت گرفته‌است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به این مناسبت گفته که نهضت عاشورا به صورت واضح این درس را به بشریت می‌دهد که زندگی با ظلم، خودش مرگ است.

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه افزوده،"زمانی که عدالت و بیدادگری در جامعه حاکم باشد، انسان‌های مسئول نمی‌توانند خاموش بنشینند. زمانی که حقوق انسان تحت هر نامی از سوی زور داران و استبداد گران پامال می‌شود، باید مبارزه کرد. زندگی تحت شرایط اجبار، ستم، بی‌عدالتی و نا انسانی در فرهنگ انسان مسلمان نباید باشد."

او از مردم افغانستان خواسته که به بانک‌های خون مراجعه کرده به مناسبت عاشورا به سربازان مجروح و بیماران محتاج به خون، خون اهدا کنند و آنرا به یک سیستم تبدیل کند.

حق نشر عکس AP
Image caption با توجه به وجود تهدیدها حضور مردم در مراسم سوگواری دهه محرم گسترده بود

رئیس جمهوری افغانستان گفته که دولت افغانستان متعهد به دفاع از حریم عاشورا است و سنت دیرینه و کهن عزاداری را به بهترین شکل و عقلانی ترین سیمای آن احیا می‌نماید.

او از مردم افغانستان تقاضا کرده که از هرنوع هتک حرمت به عاشورا بپرهیزند و از عزاداران و دسته‌های عزاداری خواسته که با "سالم ترین شیوه عزاداری،‌ از این انقلاب تاریخی اسلام پاسداری کنند و به امنیت مردم صدمه نزنند."

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در یکی از مراسم روز عاشورا حضور یافته و گفت که اکنون هر روز در افغانستان خون ریخته می‌شود و نیروهای امنیتی افغانستان کشته می‌شوند.

او مردم را دعوت به یک دستگی کرد و گفت که پیام من به کسانیکه افغانستان مزدور می‌خواهد این است:"این ملت هیجگاه مغلوب نخواهد شد."

آقای عبدالله گفت که افغانستان به سمت هر کسی که تاکنون دست دوستی را دراز کرده جواب دوستی را نگرفته است.

او افزود که مداخلات خارجی که موجب کشتار مردم افغانستان می‌شود، باید قطع شوند و مردم افغانستان توانایی مقابله با آنرا نیز دارد. به گفته او با حمایت و تشویق تروریسیم این کشورها در افغانستان به چیزی دست نمی‌یابند و ناکام خواهند شد.

حق نشر عکس AP
Image caption زنان نیز در این مراسم حضور فعال داشتند
حق نشر عکس Reuters
Image caption یک دختر عزادار افغان
حق نشر عکس Reuters
Image caption هرچند قمه زنی را علما حرام اعلام کرده بود ولی شماری از جوانان اقدام به این کار کردند