گروه طالبان ۹ پلیس مرزی افغانستان را در بدخشان آزاد کرد

حق نشر عکس g
Image caption ولسوالی وردوج ولایت بدخشان از مدت سه هفته تاکنون در کنترل نیروهای وابسته به گروه طالبان است

مقامات محلی در ولایت بدخشان در شمال افغانستان اعلام کردند که افراد وابسته به گروه طالبان نه سرباز پلیس مرزی این کشور را که در زمان تصرف ولسوالی وردوج به دست افراد این گروه اسیر شده بودند را رها کرده‌اند.

امام علی عزیزی، مدیر عمومی مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پلیس بدخشان به بی‌بی‌سی گفت این سربازان عضو نیروهای پلیس مرزی بودند که امروز با وساطت بزرگان محل در بدل رهایی دو عضو گروه طالبان رها شدند.

به گفته آنها این تبادله در ولسوالی زیباک ولایت بدخشان انجام شده است.

به گفته دولت محمد خاور، ولسوال وردوج بدخشان، این ولسوالی روز پنجشنبه ۹ میزان (مهر) بعد از چند ساعت درگیری به تصرف نیروهای طالبان در آمد و نیروهای امنیتی از این ولسوالی عقب‌نشینی کردند.

پیش از این مقامات افغانستان در مورد تلفات نیروهای امنیتی و اسارت آنها بدست طالبان در این ولسوالی ابراز نظری نکرده بودند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در حساب توییتر خود ادعا کرده بود که ۵۰ سرباز نیروهای دولت افغانستان در درگیری با افراد این گروه در وردوج کشته شده‌اند.

بهار امسال نیز گروه طالبان با حمله به این ولسوالی شماری از نیروهای امنیتی افغان را اسیر و بعد آنان را کشتند.

این در حالی است که مقامات محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان دیروز اعلام کردند که گروه طالبان عبدالمجید گلیم باف، فرمانده پلیس ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب را با ۱۲ سربازش کشتند.

سید عبدالباقی هاشمی، رئیس شورای ولایتی فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که این فرمانده و ۱۸ نفر از افرادش چند روز قبل توسط افراد گروه طالبان اسیر شده بودند.

'وضعیت در وردوج وخیم است'

مقامات محلی و گروه طالبان گفته اند که بعد از تصرف ولسوالی وردوج ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان توسط طالبان، به این ولسوالی مواد غذایی ارسال نشده و مردم به دلیل نبود خدمات عمومی در وضعیت بدی قرار دارند.

گل محمد بیدار، معاون والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که دولت نیز از کمبود مواد غذایی در ولسوالی وردوج اطلاع دارد ولی تا زمانی‌که کنترل این ولسوالی به دست افراد گروه طالبان است، دولت مواد غذایی ارسال نخواهد کرد.

او افزود که علت اصلی این تصمیم این است که افراد گروه طالبان اجازه نخواهند داد که مواد غذایی به دست مردم عادی برسد و آنان از این مواد برای تقویت نیروهای خود استفاده خواهند کرد.

گروه طالبان نیز با ارسال خبرنامه‌ای نوشته است که از زمان تصرف این ولسوالی، نیروهای دولت مرکزی تمام مسیرهای ارتباطی به این ولسوالی را بسته اند.

این گروه مدعی شده است که نیروهای دولتی مستقر در اطراف این ولسوالی به مردم عادی اجازه نمی‌دهند که مواد مورد نیاز خانه‌های خود را تامین کنند.

این گروه از تمام سازمان‌ها، مراکز بهداشتی، آموزشی، نهاد هلال احمر، رسانه‌ها و نهادهای "صاحب نفوذ" خواسته که صدای مشکلات ساکنان این ولسوالی را به گوش مردم برسانند.

مطالب مرتبط