طالبان از معلمان در ولسوالی درقد ولایت تخار 'باج می‌گیرند'

حق نشر عکس AFP
Image caption طالبان گفته اند که از معلمان در تخار و بدخشان باج نمی‌گیرند

شماری از ساکنان ولسوالی درقدر ولایت تخار در شمال افغانستان گفته‌اند که ستیزه‌جویان گروه طالبان از معلمان این ولسوالی به صورت منظم باج می‌گیرند.

برخی از اهالی و معلمان این ولسوالی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ستیزه‌جویان گروه طالبان به صورت منظم به ۱۵ مکتب/مدرسه واقع در درقد سر می‌زنند و از هر معلم ماهیانه ۵۰۰ افغانی (معادل نزدیک به ۸ دلار) می‌گیرند.

یکی از مسئولان آموزش و پرورش این ولسوالی که نخواست نامش فاش شود، گفت: "اگر معلمان خود به طالبان پول نبرند و ندهند، آنها خود به مکتب مراجعه می‌کنند و به زور و فشار از معلمان پول می‌گیرند."

او افزود: "در ۱۵ مکتب ما ۱۵۰ نفر معلم وجود دارد. یک مکتب دخترانه داریم. معلمان آن هم زنان هستند. از مردان کسی در آن مکتب نیست. از آن‌ها هم پول می‌گیرند اما ممانعت نمی‌کنند. ازکارهای مکتب‌ها تفتیش هم می‌کنند."

این کارمند آموزش و پرورش ولسوالی درقد گفت که طالبان تا حال مانع فعالیت مسئولان و معلمان و روند آموزش در مکاتب نشده‌اند و حتی در مواردی دانش آموزان را تشویق کرده‌اند که غائب نشوند.

از سوی دیگر، برخی منابع در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان هم گفته‌اند که طالبان در این ولایت هم از معلمان پول می‌گیرند.

اما مولوی امان‎الدین، والی خودخوانده طالبان در ولایت بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که افراد وابسته به این گروه از معلمان پولی به عنوان باج نمی‌گیرند.

ولسوالی درقد جزیره‌ای در میانه رودخانه آمو که مرز بین افغانستان و تاجیکستان است، موقعیت دارد و برخی از روستاهای این ولسوالی از ماه سرطان/تیر به کنترل گروه طالبان درآمده است.

دولت افغانستان برای بیرون راندن گروه طالبان از این ولسوالی چند بار عملیات نظامی به راه انداخته اند، اما به گفته برخی از ساکنان این ولسوالی، این عملیات اثرگذار نبوده است.

برخی منابع در درقد گفته‌اند که حالا گروه طالبان مناطق تحت نفوذ خود را تا نزدیک مرکز این ولسوالی گسترش داده‌اند.

مطالب مرتبط