آیسا: سرمایه‌گذاری در افغانستان ۲۶ درصد کاهش یافته‌است

حق نشر عکس AFP
Image caption اداره آیسا گفته است که فقط در بخش معدن سرمایه گذاری افزایش یافته است

رئیس اداره حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان، آیسا، اعلام‌کرد که بررسی این نهاد نشان می‌دهد که در ۹ ماه گذشته سال جاری میلادی میزان سرمایه‌گذاری نسبت به ۹ ماه اول سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۶ درصد کاهش یافته‌ است.

قربان حقجو، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که در ۹ ماه سال گذشته ۶۱۱ میلیون دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری شده بود ولی امسال این میزان به ۴۴۸ میلیون دلار کاهش یافته‌است.

او افزود که بیشترین کاهش در بخش ساختمان است که در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰ میلیون بود و امسال به ۸۳ میلیون دلار کاهش یافته که ۵۸ کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته آقای حقجو، بخش صنعت نیز شاهد کاهش ۲۵ درصدی سرمایه‌گذاری بوده که در سال گذشته ۱۰۸ میلیون دلار در آن سرمایه‌گذاری شده بود و امسال به ۸۱ میلیون دلار رسیده‌است.

او گفت که در بخش زراعت نیز سرمایه‌گذاری از ۱۷ میلیون به ۱۴.۸ میلیون دلار کاهش یافته که ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

آقای حقجو با اشاره به اینکه در بخش خدمات نیز ۹.۶۳ درصد، سرمایه گذاری کاهش یافته، گفت که مقدار سرمایه گذاری در این بخش از ۲۲۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۹۹ میلیون دلار در سال جاری رسیده‌است.

او گفت که سند هفت سرمایه‌گذاری بزرگ که در زمان حکومت حامدکرزی، رئیس جمهوری پیشین قرار بود امضاء و طی مراحل شود، به حکومت وحدت ملی واگذار شد که تاکنون این قراردادها امضاء نشده‌اند.

آقای حقجو، گفت که سرمایه‌گذاری بزرگ دیگری در بخش معادن نشده و در بخش‌های کوچک نیز سرمایه‌گذاری نسبت به سال گذشته ۶ درصد بیشتر و میزان سرمایه‌گذاری در این بخش از ۶۵.۳ میلیون دلار به ۶۹.۵ میلیون دلار افزایش یافته‌است.

وضعیت سرمایه‌گذاری در کابل بهتر است

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس آیسا می گوید که وضعیت سرمایه گذاری در کابل بهتر بوده است

به گفته رئیس آیسا با توجه به اینکه وضعیت سرمایه‌گذاری در ولایت‌های افغانستان نگران کننده‌است، ولی در ولایت کابل وضعیت سرمایه‌گذاری نسبت به سال گذشته بهبود یافته‌است.

آقای حقجو گفت که در ۹ ماه امسال ۲۷۳ میلیون دلار در کابل سرمایه‌گذرای شده، در حالیکه میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۴ در ۹ ماه به ۲۴۹ میلیون دلار می‌رسید و امسال ده درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این مقام افغانستان می‌گوید که سرمایه‌گذاری خارجی نیز در ولایت کابل ۲۱۸ درصد افزایش یافته‌است. میزان سرمایه‌گذاری خارجی در کابل در سال ۲۰۱۴ حدود ۳۹ میلیون بود که امسال به ۱۲۶ میلیون دلار رسیده‌است.

او گفت که بعد امضاء پیمان استراتژیک با آمریکا سرمایه‌گذاری خارجی در کابل افزایش یافته؛ زیرا شرکتهای خارجی طرف قرارداد ناتو در افغانستان که شمار آنان به ۱۶۰۰ شرکت می‌رسد و در پایگاه‌های نیروهای خارجی مستقر در افغانستان، مشغول فعالیت هستند و تاکنون برای بیش از ۱۶۰ شرکت جواز فعالیت صادر شده‌است.

دلیل کاهش سرمایه‌گذاری

به گفته مسئول آیسا از سال ۲۰۱۱ به بعد میزان سرمایه‌گذاری در افغانستان هرساله سیر نزولی داشته است.

آقای حقجو می‌گوید که عدم ثبات سیاسی و اقتصادی و ابهام اوضاع اقتصادی و سیاسی در افغانستان باعث شده که میزان سرمایه‌گذاران رو به کاهش باشند.

به گفته او طولانی شدن روند انتخابات ریاست جمهوری گذشته و به درازا کشیده شدن معرفی کابینه دولت وحدت ملی، باعث شده که شمار زیادی از سرمایه‌گذاران جرئت سرمایه‌گذاری نکنند.

نبود امنیت سراسری به گفته آقای حقجو چالش دیگری بر سر راه سرمایه‌گذاری در افغانستان بوده که افزایش حملات نیروهای مخالف دولت، حملات انتحاری و ربودن افراد باعث شده که سرمایه‌گذاران با ترس و احتیاط، اوضاع را دنبال‌کنند.

او افزود که خروج نیروهای خارجی نیز میزان اعتماد مردم به آینده را کاهش داده‌است و اغلب مردم پول‌های خود را تبدیل به دلار کرده و حتی به بانک‌ها نیز نسپرده‌اند.

Image caption به گفته حقجو اکنون سود وام‌های بانکی به مدت ۳ الی ۶ سال از ۱۲ درصد الی ۳۰ درصد می‌رسد

آقای حقجو، عامل دیگر کاهش سرمایه‌گذاری را کم شدن پول و نقدینگی در نزد مردم دانست که به گفته او با خروج نیروهای خارجی مقدار نقدینگی نیز نزد مردم کم و علاوه بر آن طرح‌های بزرگ اقتصادی دولت که حدود ۴ میلیارد دلار ارزش دارند و ۲۰ درصد عواید ناخالص داخلی را تشکیل می‎دهند، نیز تطبیق نشده‌اند.

او ابراز نگرانی کرد که افراد که در افغانستان پول دارند، در حال خارج شدن از این کشور اند و افزود که علاوه بر آن ۲۷ مرکز بازسازی ولایتی مربوط به نیروهای خارجی نیز در افغانستان بسته شدند که هزاران کارگر در این مراکز کار می‌کردند.

نبود زیربنا همانند برق و زمین چالش دیگر بر سر راه سرمایه‌گذاری افغانستان است و آقای حقجو می‌گوید که در بعضی از مناطق افغانستان زمین است ولی برق وجود ندارد و یا برق است و زمین نیست.

او فساد اداری و مالی را از دیگر عوامل کاهش سرمایه‌گذاری ذکر کرده و گفته که میزان فساد کاهش نیافته ولی شکل آن در ادارات دولتی تغییر یافته است.

آقای حقجو نبود تسهیلات بانکی از قبیل قرضه را چالش دیگر بر سر راه سرمایه‌گذاری می‌داند و می‌گوید که اکنون سود وام‌های بانکی به مدت ۳ الی ۶ سال از ۱۲ درصد الی ۳۰ درصد می‌رسد.