ضیا مسعود: گفت‌وگو با طالبان اتلاف وقت است

احمدضیا مسعود می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح با طالبان وقت تلف کردن است.

نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب در نشستی‌ که امروز در حمایت از رسانه‌ها در کابل برگزار شده بود، طالبان را نماینده‌های پاکستان خواند و گفت که جنگ آنها در افغانستان به نیابت از آن کشور است و آنها هرگز حاضر به صلح نخواهند شد.

آقای مسعود گفت: "صلح با طالبان یک گپ کاملا غیر معقول است و فرصت دادن به تامین منافع پاکستانی‌ها است. صلح با یک گروه مزدور، با یک گروه تروریست در هیچ جای دنیا تا حال تحقق پیدا نکرده است و جنگ فعلی در کشور ما جنگ پاکستانی ها است، نه جنگ طالبان."

نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری افغانستان هشدار داد که افغانستان با جنگ طولانی و فرسایشی روبرو است.

او گفت: "طالبان یک گروه پیشقراولی است که به خاطر منافع پاکستانی ها جنگ می‌کند. بنابر این جنگ در کشور ما یک جنگ طولانی و فرسایشی خواهد بود و این جنگی است که توسط مکانیسم‌های صلح راه حل پیدا نمی‌کند. به همین خاطر ما و شما آمادگی‌های لازم را برای یک جنگ طولانی داشته باشیم."

این اظهارات یک مقام ارشد دولت افغانستان در حالی است که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در سفرش به آمریکا اعلام کرد که کشورش آماده است تا زمینه ادامه گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان را فراهم کند.

نخستین دور مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان در ژوئیه امسال در پاکستان برگزار شد اما این مذاکرات به دلیل فاش شدن مرگ ملا عمر و حملات انتحاری طالبان در کابل ادامه نیافت.

در پی این حملات و اتهامات مبنی بر تخلفات گسترده بشری توسط طالبان در قندوز، دولت افغانستان ظاهرا موضع تندتری را در قبال طالبان اتخاذ کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای که در پی سقوط قندوز منتشر کرد، طالبان را به ارتکاب جنایات علیه بشریت و "تجاوز به نوامیس و عزت مردم" متهم کرد.

اما طالبان این اتهامات را رد کرده اند و آن را تلاشی برای بدنام ساختن این گروه خوانده اند.