چین دومین پروژه بزرگ خانه‌سازی در تاریخ افغانستان را اجرا می‌کند

Image caption مسکن یکی از مشکلات عمده‌‌ای است که شهروندان افغانستان با آن روبرو هستند

مسئولان وزارت شهرسازی افغانستان از موافقت دولت چین برای اجرای دومین پروژه بزرگ خانه‌سازی در تاریخ افغانستان خبر داده‌اند.

این پروژه شامل احداث ۱۰ هزار واحد آپارتمانی است که به گفته مسئولان وزارت شهرسازی با اقساط میان‌مدت و درازمدت به کارمندان دولتی و افرادی که توان خرید خانه ندارند، واگذار خواهد شد.

عبدالعزیز ابراهیمی، مشاور مطبوعاتی این وزارت روز یکشنبه ۱۰ عقرب (آبان) به بی‌بی‌سی گفت که هزینه اجرای این پروژه ۲ میلیارد یوان چین (۳۶۵ میلیون دلار آمریکا) برآورد شده که قرار است از محل کمک‌های بلاعوض کشور چین به افغانستان پرداخت شود.

با این حال آقای ابراهیمی گفت که هنوز دو طرف بر سر جزییاتی مانند محل اجرای این پروژه و زمان آغاز آن به توافق نرسیده‌اند. او گفت که بر اساس توافق دو کشور قرار است این آپارتمان‌ها مطابق با جدیدترین استاندارد‌های جهانی ساخته شوند.

نخستین پروژه بزرگ خانه‌سازی در افغانستان احداث مجتمع آپارتمانی مکروریان در کابل بود که اجرای آن را کشور شوروی سابق در سال‌های دهه پنجاه و شصت خورشیدی به عهده داشت.

کمبود مسکن در شهرهای افغانستان از مشکلات عمده‌ای است که شهروندان این کشور با آن روبرو هستند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پیش از رسیدن به این مقام وعده داده بود که در مدت ۵ سال ۵۰۰ هزار مسکن خواهد ساخت و هر افغان را قادر خواهد ساخت که بعد از ۱۰ الی ۲۰ سال کار، صاحب خانه مناسب شود.

کشور چین تامین بخش بزرگی از کمک‌های جهانی به افغانستان را بر عهده دارد. در دیدار سال گذشته محمد اشرف غنی از چین، دو کشور چهار توافقنامه همکاری در بخش‌های سیاسی، فنی، اقتصادی و تجاری امضا کردند.