معترضان دروازه وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان را بستند

Image caption افراد معترض اعلام کرده‌اند تا زمانیکه به خواست آنان رسیدگی نشود در مقابل درهای وزارت کار خواهند ماند

شماری از اعضای نهاد موسوم به "جنبش علیه بیکاری" امروز در ورودی وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان را بستند و به کارمندان این وزارتخانه اجازه ورود به ساختمان را ندادند.

این جنبش با نشر قطعنامه‌ای اعلام کرده که از مدت ۵۵ روز قبل تاکنون علیه روند بیکاری در افغانستان در مقابل مجلس نمایندگان افغانستان دست به تحصن زده ولی هیچ گوش شنوایی نبوده است.

این جنبش افزوده که دروازه وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان را بسته و تا زمانیکه به خواست آنها رسیدگی نشود به هیچ یک از کارمند این وزارت اجازه ورود به این وزارتخانه را نخواهند داد و شبانه روز در پشت درهای وزارت کار افغانستان خواهند ماند.

این نهاد افزوده که خواست اول آنان اشتغال‌زایی است که اولویت نخست دولت وحدت ملی افغانستان اعلام شده و دولت مسئولیت دارد که زمینه اشتغال برای شهروندان افغانستان را فراهم سازد.

خواست دیگر نهاد این است که تمام کسانیکه که به سن بازنشستگی رسیده‌اند، بازنشسته شوند و تمام پست‌های خالی در نهادهای دولتی به منظور کاریابی و جلوگیری از فرار جوانان از افغانستان اعلام و افراد واجد شرایط در آن استخدام شوند.

فراهم ساختن زمینه جذب نیروی کار در بخش خصوصی، ایجاد نمایندگی‌های کارگری در کشورهای همسایه، منطقه و جهان برای جذب نیروی کار افغانستان و ایجاد دفتر کاریابی در مرکز و ولایت‌های افغانستان از جمله خواست‌های دیگر نهاد بوده‌است.

تطبیق قانون کار، تامین امنیت شغلی، بیمه کارگران، ممنوعیت کار کودکان، توجه به وضعیت نابسامان مهاجرین افغان در خارج این کشور و سرعت بخشیدن و ایجاد شفافیت در روند استخدام از دیگر خواست‌های این نهاد اعلام شده‌است.

واصیل مومند، معین وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان با اشاره به اینکه تجمع اعتراضی حق مدنی این جوانان است، گفت که بسته کردن دروازه این وزارت مشکلی بیکاری افغانستان را حل نمی‌کند، بلکه باعث تاخیر در روند اجراء فعالیت‌های کاریابی این وزارت می‌شود.

او گفت که اکنون دولت افغانستان و عربستان سعودی توافق کرده‌اند که حدود ۲۵ هزار کارگر به کشور عربستان اعزام شوند و تظاهرکنندگان باید بگذارند که کارمندان به کار عادی خود برای طی مراحل کار این افراد ادامه دهند.

آقای مومند از تظاهرکنندگان خواست که به این تجمع اعتراضی خود پایان دهند و به این وزارت فرصت دهند تا زمینه اعزام کارگران افغان را به خارج کشور فراهم کند.

مطالب مرتبط