انتشار ویدئوی سنگسار رخشانه در ولایت غور

حق نشر عکس AFP

یک هفته پس از آنکه مقام‌های محلی ولایت غور در مرکز افغانستان از سنگسار دختری به نام رخشانه به دست مخالفان مسلح خبر دادند، ویدئویی از این سنگسار توسط رادیو اروپای آزاد منتشر شده است.

رسانه بین المللی رادیو اروپای آزاد ویدئویی ۳۰ ثانیه ای از سنگسار رخشانه را در اینترنت منتشر کرده است. این رسانه صحت ویدئو را تایید کرده است.

زن جوان افغان در این ویدئو درحالی دیده می شود که تا گردن در زمین مدفون است و مردان عمامه‌دار او را حلقه کرده اند و به سویش سنگ می اندازند.

در این ویدئو او عاجزانه و به طور مکرر مسلمانی‌اش را فریاد می کشد.

رخشانه و نامزد ۲۳ ساله او ظاهرا در تلاشی برای ازدواج از خانه های خود گریخته بودند. نامزد رخشانه شلاق خورده است.

مقام‌های محلی ولایت غور یک هفته پیش از این حادثه خبر داده بودند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفته بود که طالبان این دختر را در مربوطات غلمین این ولایت به اتهام "زنا" سنگسار کردند.

به گفته وی، این دادگاه صحرایی در ۴۵ کیلومتری فیروزکوه، مرکز غور، برگزار شده بود. او گفت که دختر و پسر متهم هر دو مجرد بوده اند.

این ناحیه ظاهرا تحت کنترل طالبان است. مقام های غور به خبرگزاری فرانسه گفتند که سنگسار توسط گروهی از "طالبان، رهبران مذهبی محلی و جنگ سالاران مسلح" انجام شد.

سیما جوینده والی غور - فقط یکی از دو زنی که در افغانستان چنین پستی را اشغال کرده - گفت که خانواده رخشانه ترتیب عروسی او برخلاف میلش را داده بودند.

ادعا شده است که او هنگام آمیزش با دوست پسرش دیده شده بود.

خانم جوینده در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه گفت: "زنان به طور کلی در سراسر کشور مشکلات دارند، اما در غور دیدگاه های حتی محافظه کارانه‌تر غالب است."

خانم جوینده تایید کرد که نامزد رخشانه شلاق خورده است.

حق نشر عکس
Image caption دو ماه پیش نیز مقام‌های محلی در ولایت غور، از اجرای حکم شلاق بر دو جوان 'به جرم زنا' خبر داده‌ بودند

مطالب مرتبط