تلاش فعالان مدنی برای آگاهی مردم افغانستان از پیامد‌های مهاجرت

Image caption این برنامه با اجرای نمایش مهاجرت نیز همراه بود

شماری از فعالان مدنی در شهر کابل پایتخت، افغانستان کارزاری (کمپین) یک ماهه را برای آگاه ساختن افغان‌ها از خطرهای و پیامدهای مهاجرت غیر قانونی به خارج از این کشور، آغاز کرده‌اند.

این کارزار روز شنبه، ۱۶ عقرب (آبان) با راهپیمایی و اجرای نمایش در مقابل ساختمان مجلس افغانستان آغاز شد و قرار است برای یک ماه ادامه یابد.

شرکت‌کنندگان در روز آغازین تصمیم خانواده‌ای را که قصد مهاجرت به خارج از این کشور دارد، به تصویر کشیدند.

براساس اعلام کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در هشت ماه گذشته حدود ۱۲۰ هزار افغان در ۴۴ کشور اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند.

سرد شدن هوا در افغانستان و کشورهایی که در مسیر قرار دارند نیز تاثیر چندانی بر میزان مهاجرت افغان‌ها نداشته‌ است.

Image caption خطرهایی که در مسیر راه مهاجرت وجود دارد نیز به نمایش گذاشته شد

مهاجرت غیر قانونی افغان‌ها به خارج از افغانستان گاه با خبرهای ناگواری همراه است. امروز فعالان مدنی افغانستان خطرهایی را که مهاجران در مسیر راه با آن مواجه هستند با اجرای نمایشی به تصویر کشیدند. آنها مادری را نشان دادند که در غم از دست دادن فرزندش ناله می‌کند.

این کارزار آگهی‎دهی به وسیله 'نهاد مدنی توانمندسازی جوانان' و 'موسسه مشارکت و عدالت' راه اندازی شده‌است.

زهرا سلطانی، از موسسه مشارکت و عدالت گفت که هدف از راه‌اندازی این برنامه این است که دولت افغانستان برای جوانان تصمیم بگیرد و برای آنان راهکارهای اشتغال‌زایی را در نظر گیرد تا از زندگی مایوس نشده و کشور را ترک نکنند.

شرکت‌کنندگان این کارزار خواستار تامین امنیت بهتر کشور از سوی دولت افغانستان شدند و از نیروهای جوان این کشور نیز خواستند تا نیروی خود را برای آبادانی کشورش مصرف کنند.

مطالب مرتبط