دولت افغانستان طرح جدیدی را برای جلوگیری از تقلب در کنکور اعلام‌ کرد

حق نشر عکس
Image caption شمار کسانی که سالانه پشت در کنکور باقی می‌ماند سال به سال افزایش می‌یابد

وزارت تحصیلات (آموزش) عالی افغانستان اعلام کرد که برای جلوگیری از تقلب و دستکاری در آزمون سراسری کنکور، طرح جدیدی را روی دست گرفته که میزان تقلب را در این آزمون به حد اقل می رساند.

صفی الله جلالزی، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که در این طرح به هر داوطلب ورود به دانشگاه، پرسشنامه‌ای کاملا متفاوت داده می‌شود.

به گفته او در هر حوزه امتحان کنکور سئوالات دو شاگرد مشابه هم نیست. سئوالات در سیستم چاپ، اوراق ترتیب، نام داوطلب درج و صحافی می‌شود. به این معنی اگر در یک کلاس صد نفر باشد، سئوالات شان از هم متفاوت خواهند بود.

براساس اعلام این وزارت این طرح قرار است در آزمون سراسری کنکور امسال در زمستان سال جاری عملی شود.

در سالهای اخیر برگزاری امتحان کنکور افغانستان همواره با چالشهای زیادی روبرو بوده است، در ولایت هرات در غرب افغانستان با فروش کلید جوابها به بیرون، آزمون لغو شد و در ولایت لوگر در جنوب کابل نیز مسئولان کنکور به دنبال تقلب سازمان یافته ناچار شدند که اوراق کنکور را به جوی آب اندازند.

انور شمس، رئیس کمیته کنکور وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که مداخله و نفوذ مقامات در جریان برگزاری این آزمون در ولایت‌ها بستر تقلب را بیشتر فراهم کرده‌است.

او گفت:" کنکور به ذات خود عیبی ندارد، عیب در وجود دولت و نهادهای است که در زمان امتحان با کمیته کنکور مخالفت و در کار آن سنگ اندازی می‌کنند. به مجردی که پرسش‌نامه‌های امتحان کنکور توزیع می‌شود، توسط کارمندان امنیتی، نمایندگان مجلس، نمایندگان شورای ولایتی، متنفذین قومی و فرماندهان جهادی سئوالها بیرون کشیده شده و جوابها دوباره در هنگام امتحان توسط پیام تلفنی توزیع می‌شود."

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در ماه‌های اول کارش از وزارت آموزش عالی این کشور خواست تا برای شفافیت برگزاری آزمون کنکور، تدابیر جدی را بسنجد.

قرار است امسال ۳۵۰ هزار دانش آموز در امتحان کنکور شرکت کنند که از این جمع تنها ۵۵ هزار نفر آنان در موسسات آموزش عالی دولتی راه خواهند یافت.

Image caption راه نیافتن این دختر بامیانی به دانشگاه او را مجبور کرد که به چوپانی رو آورد

در آزمون سراسری کنکور سال گذشته افغانستان فقط ۱۱۸ هزار و ۱۴۵ نفر از ۲۴۶ هزار و ۲۲۹ نفر داوطلب کنکور موفق شدند به مراکز آموزش عالی، نیمه‌عالی و موسسات آموزش عالی خصوصی افغانستان راه یابند.

افغانستان یکی از کشورهایی است که کمترین میزان سرمایه‌گذاری را در زمینه آموزش داشته است، میزان سرمایه‌گذاری برای هر دانش آموز در افغانستان ۶۰ دلار در سال است، این رقم در پاکستان ۲۵۰ دلار است و در ایران به ۵۰۰ دلار می‎رسد.

در حال حاضر ۳۲ دانشگاه دولتی و ۸۲ دانشگاه خصوصی در سراسر این کشور وجود دارند که در حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در این مراکز درس می‎خوانند.

میزان افرادی که سالانه از ورود به دانشگاه‌ها باز می‌مانند روز‌به‌روز افزایش می‎یابد و انتظار می‎رود که در سال‌های آینده بیشتر شود.