روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۷عقرب

حق نشر عکس etilaat roz
Image caption تیتر و عکس اول روزنامه اطلاعات روز

تصمیم محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بر لغو قرارداد ساخت یک شهرک که بخش عمده سرمایه‌ آن را یکی از بدهکاران اصلی پرونده کابل‌بانک قرار بود تامین کند، مطالب مهم و سرمقاله‌های شماری از روزنامه‌های کابل را به خود اختصاص داده‌است.

دیشب ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که امضای قرارداد ساخت شهرک هوشمند را با شرکت نبی‌زاده و خلیل‌الله فیروزی لغو کرده و آقای غنی به اداره تصفیه کابل‌بانک دستور داد تا زمینه قانونی ضبط ۶۸ جریب زمینی را که آقای فیروزی برای اعمار این شهرک اختصاص داده بود، در مقابل بدهی‌های او به کابل‌بانک بررسی کند.

۸صبحنوشته که لغو قرارداد خلیل‌الله فیروزی محکوم پرونده کابل‌بانک، اوج افتضاح حکومتداری است. یک روز پیش مشاور حقوقی رئیس‌جمهوری از طرف قرارداد بودن آقای فیروزی، در ساخت "شهرک هوشمند" سخن گفته بود. آقای مشاور گفته بود که زندانی حق مرخصی دارد و می‌تواند در مراسم افتتاح شهرکی که روی ملکیت او ساخته می‌شود، حضور یابد.

سرمقاله نویس افزوده حکومتی که یک روز تصمیمی می‌گیرد و فردا آن را لغو می‌‌کند، ناکارآمدی‌اش را به اثبات می‌رساند. رئیس‌جمهوری باید به مردم افغانستان می‌گفت که کدام مرجعی به او مشوره داده بود که یک مجرم را از زندان رها کند و طرف قرارداد اعمار یک شهرک قراردهد.

به نظر نویسنده آقای غنی باید توضیح دهد که چرا نماینده ویژه او در امور حکومتداری خوب و مشاور حقوقی‌اش از آقای فیروزی ستایش کردند. مشاور رئیس جمهور در یک مصاحبه تلویزیونی هم گفت که یک زندانی حق دارد بیاید و طرف قرارداد یک شهرک باشد و این امر با زندانی بودنش منافات ندارد.

حق نشر عکس mandgar
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه ماندگار

نویسنده ۸صبح افزوده که مشروعیت کارکردی حکومت وحدت ملی پیش از این هم زیاد صدمه دیده بود و موضوع آقای فیروزی بیشتر از پیش، افکار عمومی را به ناکارآمدی و ناتوانی سران حکومت وحدت ملی باورمند ساخت. چیزی‌که مردم در مدت یک سال کار حکومت وحدت ملی دیده‌اند، ناکارآمدی و ناتوانی سران حکومت در امر حکومتداری بوده‌است.

روزنامه ماندگارنیز با این پرسش سرمقاله خود را آغاز کرده که "چرا عاقـل کند کاری که بار آرد پشیمانی؟!"

نویسنده افزوده که از چند روز پیش بدین سو، حکومت وحدت ملی با طرح آزادی فراقانونی یکی از محکومان درجه‌یک پرونده کابل‌بانک، خود را به‌شدت در معرض نقد رسانه‌ها و مردم قرار داده‌است.

نویسنده افزوده که با شدت گرفتن انتقادات و اعتراض‌ها به این تصمیم اعجاب‌انگیز مقامات دولت وحدت ملی، حالا رئیس‌جمهور غنی پا پس کشیده و بر سخنان مشاور حقوقی‌اش مهر بطلان زده است. در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، تصریح شده که "تمامی مندرجات حکم محکمه مبنی بر محکومیت خلیل‌الله فیروزی و مکلفیتش مبنی بر بازپرداخت تمامی قرضه‌ها، غیر قابل تغییر بوده و مرعی‌الاجرا می‌باشد. هیچ نهاد دیگری به‌ جز از قوه قضاییه کشور در روشنایی قانون نافذه افغانستان، صلاحیت تعدیل حکم محکمه را ندارد."

سرمقاله نویس نوشته که واقعیت دیگری که از این عقب‌نشینی آقای غنی استنباط می‌شود، وضع اسف‌بار مدیریتی حکومت وحدت ملی است که با دیدن نمونه‌های این‌چنینی بیش از هر زمان دیگری می‌توان به بی‌برنامه‌گی و استیصال در تدبیر این حکومت پی برد.

نویسنده افزوده حکومتی که سران آن در دوره انتخابات ریاست جمهوری در هر حوزه و برای هر مشکل کوچک، طرح و پاسخی بی‌چون‌وچرا داشتند، حالا در شرایطی قرار گرفته که از پاسخ گفتن به نیازهای روزمره جامعه دچار استیصال و درماندگی شده‌اند. به دنبال طرح‌هایی آرمانی و پر از اما و اگر هستند.

نویسنده اطلاعات روزنوشته که آقای غنی با لغو این تفاهم‌نامه به پرسش‌های تازه دامن زد. چرا غنی سه روز بعد از امضای این تفاهم‌نامه آن را بی‌اعتبار دانست و لغو کرد؟ آیا این تفاهم‌نامه مبنای حقوقی و قانونی نداشت؟

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که واقعیت این است که آقای غنی از نخستین‏ روزهای ریاستش تا اکنون در امر حکومتداری و مدیریت یا رهبری کشور، شتاب‌زده عمل کرده است. برجسته‌ترین نمونه سراسیمگی آقای غنی را در مواجه با فساد یا حکومتداری، می‌توان به پرونده کابل‏ بانک ارجاع داد. از همان آغاز برای رسیدگی به پرونده کابل‏ بانک فرمان صادر کرد و زمان آن‌را مشخص کرد.

نویسنده افزوده که ممکن نیست که رئیس جمهوری کشور از یک تفاهم‌نامه بزرگ با هزینه اولیه ۹۰ میلیون دلار میان وزارت شهرسازی با خلیل فیروزی بی‌خبر باشد. چنین چیزی ممکن است؟ از آن‌جایی که آقای غنی شخصا از برخی از مامورین پایین رتبه حکومتی را برای ارزیابی شایستگی امتحان می‌گیرد، ممکن نیست ایشان در جریان یک قرارداد بزرگ نباشد.

به نظر نویسنده اطلاعات روز اگر غنی در جریان بود چرا از همان ابتدا زحمت این را به خود نداد تا از دادستانی کل نظرخواهی کند و برای بستن این قرار داد مبناهای قانونی و حقوقی آن را در نظر بگیرد؟ بدون شک غنی با امضای این تفاهم‌نامه موافق بود.

سرمقاله نویس اطلاعات روز با اشاره به اینکه شایعات بر سهم برخی از مقامات بلندپایه حکومت در این پروژه، نشر شده از حکومت وحدت ملی باید خواست که به مردم توضیح دهد که چرا چنین تفاهم‌نامه‌ای خلاف قانون و حکم محکمه امضا شد. چه کسانی برای بستن این قرارداد چانه‌زنی کردند؟ آیا فساد و تبانی در این مسئله وجود ندارد؟ ممکن است در میان اوراق این تفاهم‌نامه یک فساد دیگری خوابیده باشد.

روزنامه ویسا نیز نوشته که برخی عملکردهای دولت وحدت ملی افغانستان نشان می‌دهد که شماری از مقامات این کشور در مسیر نادرست در حرکت است و رسانه‌ها و بزرگان محلی مسئولیت دارند که براین روند نظارت و آنرا به راه درست هدایت کنند.

به نظر نویسنده رها سازی خلیل فیروزی نیز یک نقض کامل قانون است.