گروگان رها شده افغان: در مدت ۹ ماه اسارت حق سخن گفتن نداشتیم

حق نشر عکس Ahmadi Wafa
Image caption این گروگانها در مدت نه ماه اسارت حق نداشته با همدیگر سخن گویند

عزیز از ولایت بامیان یکی از گروگان‌هایی است که در چهارم حوت (اسفند) سال ۱۳۹۳ در ولسوالی شاه جوی ولایت زابل توسط افراد مسلح ربوده شد. او که ۹ ما در اسارت بود در مصاحبه با بی‌بی‌سی از شرایط زندگی در اسارت سخن گفت.

او می‌گوید که نمی‌داند اتوبوسی را که روز ۴ حوت با آن سفر می‌کرد در کجا متوقف کردند، فقط متوجه شد که افراد مسلح او و گروهی دیگر از سرنشینان را به ولسوالی خاک افغان ولایت زابل منتقل کردند.

این گروگان که ۹ ماه در اسارت بوده، می‌گوید بعد از اینکه به اسارت افراد مسلح افتاد آنان تمام گروگانها را که عزیز نیز هنوز خود هم نمی‌داند که چند نفر بوده‌اند، با یک مینی‌بس (تونس) و دو خودرو نوع تویوتا جاداده در حالیکه حدود ۱۰ الی ۱۵ موتور سوار مسلح نیز این خودروها را بدرقه می‌کردند.

عزیز که بعد از ۹ ماه شکنجه طاقت فرسا اکنون جان سالم بدر برده، می‌گوید بعد از ربوده شدن، از جاده کابل- قندهار ۵ الی ۶ ساعت سفر کردند تا به محل استقرار افراد مسلح رسیدند.

حق نشر عکس Ahmadi Wafa
Image caption گروگانها دیروز در این محل به بزرگان محلی تحویل داده شدند

افرادی که آنها را گروگان گرفته بودند به زبان ازبکی صحبت می‌کردند ولی او و سایر همقطارانش فقط همان ساعتی را که در مسیر راه بوده‌اند توانستند چهره این افراد را ببیند. به گفته او همه ربایندگان ازبک بودند.

بعد از اینکه گروگانها به محل استقرار این نیروها رسیدند، افراد مسلح دیگری چشم، دست و پای آنها را بست و دستور داد تا صورتشان را به سمت دیوار محل نگهداری آنان بچرخانند و عزیز دیگر نتوانست صورت این افراد را ببیند.

به گفته این گروگان سابق، در طول اسارت، آنها در مکانهای مختلف نگهداری می شدند که بیشتر طویله‌ها بوده‌است.

عزیز می‌گوید در مدت ۹ ماه همه گروگان‌ها شکنجه شدند. آنان حق نداشتن که با گروگانهای هم بند خود حرف بزنند. چشمانشان بسته و دست و پایشان نیز در زنجیر بوده‌است. او می‌گوید که فقط در زمان غذا خوردن قادر به صحبت با همدیگر می‌شدند که آن نیز بسیار محدود بود.

در تمام مدت اسارت، ربایندگان بر تمام حرکات آنان نظارت می‌کرده و جزئی ترین حرکات آنان را تحت نظر داشته‌اند.

عزیز از شکنجه‌هایی که در این مدت دیده، سخن می‌گوید و توضیح می‌دهد که در این مدت آنها را چوب می‌زدند و وقتی بدنشان زیر چوب زخم و خونین می‌شد بر آن نمک می پاشیدند.

یاد آوری آن روزها باعث می‌شود گلویش را عقده بگیرد و می‌گوید بعضی از افراد مسلح حتی از شماری از گروگان‌ها می‌خواستند که به خواسته‌های جنسی آنان تن بدهند. به گفته او بی‌احترامی که در این مدت به آنان شده غیر قابل باور است و سختی‌های آن نیز غیر قابل تصور.

عزیز می‌گوید که خودش خبرندارد که شمار گروگان‌ها چند نفر بوده‌است. می‌گوید که مردم به ما گفته که شمار ما ۳۱ نفر بوده‌ که در چنین صورتی، ۵ نفر از گروگانها به گفته او کشته شده‌اند و از سرنوشت یک نفر نیز اطلاعی در دست نیست.

جانعلی که در زمان رهایی گروگانهای در محل حضور داشته می‌گوید که حدود ۵ ماه قبل آنان توسط افراد مسلح اسیر شده بودند و روز سه شنبه ۱۹ عقرب (آبان) آزاد شدند. او می‌گوید که این افراد در دست یک فرمانده ازبک به نام فرمانده اسد اسیر بودند.

او می‌گوید که در درگیری میان نیروهای گروه طالبان و داعش که چند روز قبل در این منطقه رخ داد، فرمانده اسد کشته شد و اسیران به دست گروه طالبان افتادند و طالبان نیز این افراد را به بزرگان محلی ولایت زابل تحویل دادند و آنان بعدا به ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در جنوب افغانستان منتقل شدند.

حق نشر عکس Ahmadi Wafa
Image caption می گویند که گروگان گیران با پیر مردان رفتار خشونت آمیز داشته‌اند

یکی از این بزرگان قومی که دیروز در مراسم آزادی گروگانها حضور داشت به نقل از گروگانها می‌گوید افراد مسلحی که این افراد را گروگان گرفته بودند به آنان فقط به اندازه‌ای غذا می‌دادند که زنده بمانند.

او می‎گوید که با این افراد بد رفتاری می‌شده‌است. بخصوص پیر مردان را که قدرت تحرک کمتری داشتند، به شدت کتک می‌زدند. به گفته او گروگان‌گیرهای مسلح به این دلیل با پیرمردان بدرفتاری می‌کردند که به خاطر قدرت تحرک کمتر در زمان انتقال از یک محل به محلی دیگر، سرعت لازم را نداشتند.

به گفته این بزرگ محل، ربایندگان افراد ربوده شده را در منطقه آب قل ولایت زابل نگهداری می‌کردند. افرادی که تحت نام شبکه‌ انار فعالیت دارند، افراد غیر نظامی را گروگان گرفته و تحویل افراد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که جنگجویان ازبکستانی هستند، می‌داده‌اند.

۳۱ نفر از مسافرین غیر نظامی مربوطه به قوم هزاره افغانستان به تاریخ چهارم حوت سال ۱۳۹۳ در ولسوالی شاه جوی در ولایت زابل گروگان گرفته شدند. ۱۹ نفر از این گروگانها ثور(اردیبهشت) امسال رها شدند.

۵ نفر آنان دیروز رها شدند و به گفته گروگان‌ها ۵ نفر آنان در مدت اسارت کشته شده و از سرنوشت یک نفر آنان نیز اطلاعی در دست نیست.

علاوه بر آنها، افراد مسلح هفت غیر نظامی به شمول دو زن و یک دختر ۹ ساله را همراه با چهار مرد نیز گروگان گرفته بودند که آنان را سربریده‌اند.

علاوه بر آن دو زن و یک کودک دیگر نیز در گروگان این افراد مسلح بودند که دیروز همراه با پنج گروگان دیگر رها شدند.

Image caption جنازه هفت گروگانی که سر بریده شده بودند دیشب به کابل رسید و مردم با بر افروختن شمع از آنان استقبال کردند