معترضان شب را در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گذرانند

صدها تن از تظاهرکنندگانی که روز چهارشنبه وارد محوطه اداره امور در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری شدند، به اعتراض‌های خود در جریان شب ادامه داده‌اند.

از صبح روز چهارشنبه ۲۰ عقرب (آبان) هزاران شهروند کابل در اعتراض به ناامنی و کشته شدن هفت گروگان در ولایت زابل به خیابان‌های کابل ریختند.

مقام‌های محلی ولایت زابل در جنوب افغانستان روز یکشنبه اعلام کردند که نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هفت نفر از غیرنظامیانی را که اواخر سال گذشته خورشیدی به گروگان گرفته بودند، سر بریده‌اند.

صبح چهارشنبه معترضان اجساد گروگان‌های سربریده را که سه‌شنبه شب از زابل به غزنی انتقال داده شد، به کابل آوردند و با خود به مقابل دروازه‌های ارگ ریاست جمهوری بردند.

در ادامه روز معترضان توانستند با ورود به محوطه اداره امور در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری به ورودی اصلی ارگ نزدیک شوند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، با حضور در تلویزیون ملی، خطاب به تظاهرکنندگان گفت: "ما مصمم هستیم انتقام خون هموطنان خود را بگیریم."

در پایان روز، در حالی که صدها تن از تظاهرکنندگان در دروازه ورودی اصلی ارگ حضور داشتند، هیاتی از سوی آنها برای مذاکره و طرح پیشنهادات به داخل ارگ ریاست جمهوری رفت.

بخشی از جریان مذاکرات میان رئیس جمهور و بقیه اعضای دولت با نمایندگان تظاهرکنندگان از تلویزیون ملی به‌طور زنده پخش شد.

تظاهرات روز چهارشنبه به روایت تصویر

برای جزئیات تحولات روز چهارشنبه صفحه لحظه به لحظه بی‌بی‌سی را بخوانید

مجلس افغانستان، حکومت را به بی‌تفاوتی در آزادی گروگان‌ها متهم کرد

اجساد گروگان‌های سربریده شده به کابل رسید

سازمان‌دهندگان تظاهرات روز چهارشنبه گفته‌اند که اگر دولت به خواسته‌های آنها رسیدگی نکند، به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

Image caption تظاهرات به شکل منظم برگزار شده است

خواسته‌های معترضان کابل

از این معترضان خواسته‌هایی را مطرح کرده‌اند که "عملیات گسترده پاکسازی برای دستگیری گروگانگیران و قاتلان مسافران در زابل" و "تشکیل قول اردوی (سپاه) فعال و مجهز با ۴ فرقه (لشکر)" از آن جمله است.

نامگذاری یک تپه در کابل به احترام کشته‌شدگان زابل یکی دیگر از خواسته‌ها بود که قول‌های مساعدی در این باره داده شده است.

هنوز نتیجه مذاکرات روشن نیست، اما رهبران حکومت وحدت ملی از تظاهرکنندگان خواستند تا اجساد سربریده‌ها را طبق آداب اسلامی به سرعت دفن کنند.