رئیس جمهوری افغانستان به قزاقستان رفت

حق نشر عکس ARG

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان گفته که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز پنجشنبه، ۲۸ عقرب (آبان) در راس یک هیات بلندپایه دولتی به قزاقستان رفته است.

بر اساس خبرنامه‌ای که این دفتر به رسانه‌ها فرستاده، این سفر به دعوت رسمی نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان از همتای افغانش انجام می‌شود.

قرار است در این سفر دو تفاهمنامه و یک قرارداد در بخش همکاری‌های دوجانبه برای مبارزه با فساد اداری، حکومتداری و خرید گندم میان دو کشور امضاء شود.

ظفر هاشمی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید رئیس جمهوری افغانستان در این سفر با رئیس جمهوری قزاقستان و مقامات دیگر دولتی این کشور دیدار خواهد کرد.

ملاقات با تاجران و سرمایه‌گذاران قزاقستان و دانشجویان افغان در آن کشور از برنامه‌های دیگر این سفر دوروزه عنوان شده است.

قزاقستان با افغانستان مرز مشترک ندارد اما هر دو کشور عضو سازمان همکاری‌ اقتصادی (اکو) هستند. افغانستان در سال‌های گذشته نیز از قزاقستان گندم و بنزین خریداری کرده است.

این نخستین سفر رسمی آقای غنی به قزاقستان از زمان آغاز به کار حکومت وحدت ملی در افغانستان است. روسای جمهوری دو کشور پیش از این در ماه سرطان (تیر) گذشته در حاشیه اجلاس بریکس در روسیه با یکدیگر دیدار کردند.

قزاقستان در حال حاضر در بخش آموزش حرفه‌ای کارمندان دولت افغانستان و ارائه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان افغان، با این کشور همکاری می‌کند.