آموزش دختران روستایی در شرق افغانستان برای نجات جان مادران و نوزادان

Image caption این برنامه به تازگی شروع و قرار است برای دوسال ادامه یابد

حدود ۶۰ دختر از ولسوالی‌های دور ولایت کنر در شرق افغانستان، برای فراگیری آموزش پرستاری و قابلگی(مامایی) به مرکز این ولایت آمده‌اند تا بتوانند با فراگیری این دو حرفه به زنان روستاهای‌شان کمک کنند.

تنظیم کنندگان این برنامه به نعمت‌الله کریاب، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که دختران آموزش دیده با پایان دوره آموزشی دو ساله به روستاهایشان باز می‌گردند تا در نجات جان مادران و کودکان سهم‌گیرند.

احسان الله فضلی، از مسئولان این مرکز آموزشی می‌گوید که دختران از ولسوالی‌های مختلف بر اساس نیازمندی و سهم مشخص انتخاب شده‌اند. از آنها تعهد گرفته شده که پس از فراگیری این حرفه‌ها به محله‌شان بروند و کار کنند.

او افزوده که از دو سال پیش روی این طرح کار و نیازمندی هر ولسوالی مشخص شده است. به گفته او با فراغت این شاگردان، کمبود پرستاران و ماما‌ها در این روستاها رفع خواهد شد.

سمیرا یکی از این دانشجویان که از ولسوالی غازی آباد آمده، می‌گوید که با پایان درس به محلاتی خواهد رفت که زنان نیاز مبرم به قابله و پرستار دارند.

Image caption از این دختران تعهد گرفته شده که بعد از ختم دوره آموزشی دوباره به روستا برگشته و به زنان روستایی خدمات بهداشتی ارائه کنند

به گفته او شاگردان در دوران آموزشی روی مدل‌ها کار می‌کنند تا چهل درصد نمره بگیرند. بعد برای مدت سه ماه در بیمارستان‌ها به صورت عملی با بیماران کار می‌کنند. او می‌افزاید در هر جای که نیاز باشد و در هر گوشه‌ای افغانستان، آنان به آنجا خواهند رفت.

این مرکز آموزشی در ولایت کنر با مدیریت وزارت بهداشت افغانستان و کمک بانک جهانی آغاز به کار کرده‌است. به گفته مسئولین این طرح در ۱۱ ولایت افغانستان در حال اجرا است.

عبدالله روان، از مسئولان این مرکز آموزشی می‌گوید که نبود خدمات ابتدایی بهداشتی برای زنان در ولایت کنر باعث شده تا چند قابله( ماما) را از کشور پاکستان به کنر بیاورند.

او می‎افزاید که قبلا ۱۲ قابله پاکستانی و حالا ۵ قابله پاکستانی در پنج ولسوالی کنر کار می‌کنند. به گفته او استخدام افراد جدید خلاء را در جا‌های که با کمبود قابله روبرویند، پر خواهد کرد.

در ولایت کنر به شمول بیمارستان مرکزی ۴۸ مرکز بهداشت فعالیت داند که تنها در سه مرکز آن پرستاران زن کار می‌کنند.

در بسیاری از این مراکز به جای پرستاران زن، پرستاران مرد فعالیت دارند و بسیاری از مردان معاینه همسر حامله شان، توسط پرشکان مرد، شرم دارند.

میزان مرگ و میر مادران در هنگام تولد هنوز در سطح جهان بالاترین است. دولت افغانستان می‌گوید در نه ولایت هنوز داکتر متخصص زن وجود ندارد. براساس آمار رسمی در افغانستان ۳۷۳ متخصص زن وجود دارد که ۲۴۹ تن آنان فقط در کابل پایتخت فعالیت دارند.